П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ШТА ДА СЕ РАДИ.

Ići dole

ШТА ДА СЕ РАДИ. Empty NEŠTO SE DEŠAVA

Počalji  Aca BPU Uto Sep 27 2011, 19:27


Nije mi teško, nađem vremena, mada iako sam u penziji imam i ja svojih obaveza preko glave. Niko se ne može pravdati da nema vremena, ja ga nađem, iako moram da brinem o predstojećoj zimi, zimnici, da li su plaćeni računi, da obavljam neke svoje lične poslove, ni otac ni majka, ni brat ni sestra, ni baba ni deda ne brinu o meni (živi su samo otac i brat koji ne žive zajedno samnom) moram sam uz pomoć moje supruge koja je napola strankinja i uklapa se u naš način života na Balkanu. Rado se uključujem u svaku raspravu, pa i u ovu koju je čika Ljuba otvorio, mada se iskreno bojim da, osim što će biti pogledana od strane mnogih, da se niko u nju i neće uključiti, tako (obraćam se čika Ljubi), bojim se da ćemo samo nas dvojica raspravljati. Onda da razmenimo telefone, aktiviramo povoljnu promociju, pa da se raspravljamo do mile volje.
Najpre, postoji statistika koja je zaista porazna. Neobjašnjivo je da se više od polovine članova foruma nije pojavilo, zapravo nije posetilo forum u ovoj tekućoj godini, a ona je skoro na izmaku. Znači, bile su dve zime, dva proleća i leta i evo druga jesen. Teško je i optužujuće što ću reći, ali koliko je forum posećen, tolika je i briga o Poljanici i njenim selima evidentna. Ajde što se Poljanica ne može unaprediti, ali može se o njoj dosta pisati. Nije problem, mnogi moji tekstovi se već mogu naći čim se otvori Googl pretraživač, oni jesu vlasništvo foruma ali su moji, ja uvek mogu sve do jednog da ih prepišem, ili još bolje prepravim i objavim na nekom drugom forumu, na Wikipedia ili kako već ide, ukoliko ih neko bude obrisao. O mom selu sam prilično napisao a pisali su i drugi, pa više ima podataka o mom Uševcu, koje ima oko 100. živih duša, nego, recimo od Belog Potoka, gde živim, nadomak Beograda, koji ima oko 5000.živih duša, neka poznata mesta u Srbiji se samo ukratko opisuju i to samo negde. Poljanica nije mala, ima preko 20. sela, a pripada opštini Vranje. E sad, što je napuštena, to je nešto drugo.
Ja svakodnevno stignem da pogledam forum, vidim piše "trenutno dva korisnika, dva gosta, više puta samo gosti, registrovani korisnici se pojave a ništa ne objave...", pa mogu da čitaju sve na forumu i bez da se prijavljuju, pa čak iako nisu članovi foruma. A šta ćemo sa forumašima koji su registrovani a NIKADA nisu posetili forum, šta sa onima koji nikada ništa nisu objavili ili makar prokomentarisali. Ništa ja ne izmišljam, ta statistika je dostupna svakome. Znam je dosta razloga zašto je tako, ima nešto malo opravdanih, ali nesmem da pišem o svemu, nema kritike, prigovara, princip je "uzmi ili ostavi". Možda je, kažem MOŽDA i jedan od razloga sledeći: Lako je ovima da pišu o Poljanici i pametuju kad ne žive u njoj, (toga je već bilo, zar ne). Nije samo Poljanica toliko napuštena, sele se ljudi iz mnogih krajeva, idu u velike gradove, tamo gde se radi, stvara, gde je život makar lakši ako ne bolji. Evo, danima gledam, ulica u kojoj ovde živim, za 32. godine je makar 10. puta presvlačena asfaltom, ovih dana je detaljno rekonstruišu, prave maltene bulevar. Nekada običan put ka groblju, gde se i završavao asfalt, spojen je sa jednim tzv. banovskim putem, danas je prometan kao magistralni put. Ali ljudi to traže, hoće kvalitetan put, sve uslove za život, bune se i protestvuju kad ih država i lokalna vlast zapostavi. Tako da jeste jedan od razloga slaba naseljenost Poljanice, neki su jedva čekali ili morali da odu iz nje. Ono čega se mi rado sećamo, nekima je bilo preko glave pa žele to i da što pre zaborave. Ima i žalosnog podatka da su na prodaju neke kuće u Poljanici koje su moderne i sagrađene pre 5, 10, 20 i 30. godina. Bilo je para pa ljudi gradili kaobajagi vikendice a ono ispale prave kućerine. Sad su u penziji, deca velika i imaju svoju decu (ko zna koji put to već pišem), stanovi tesni, snaje besne (izvinjavam se damama), pa porodične zadruge su već prošlost. Ali ti brižni roditelji bi ipak da budu blizu svoje dece i unučića, pa hoće da prodaju te "vikendice" u Poljanici da bi ako prikupe još malo para kupili neku garsonjeru ili neku kućicu u predgrađu velegrada. ali kome da je prodaju?! Pa svi u Poljanici imaju kuće, šta će im, Oni što bi iz zabačenijih sela došli u urbanija, nemaju novaca koliko ovi prodavci traže. Da, vrede te kuće, i te kako vrede, ali ne na tom mestu. Izvinjavam se čika Ljubi što sam se udaljio od teme, ako tako izgleda. Ali, ljudi moji, znamo gde se Poljanica nalazi, znamo šta i ko je okružuje. Činjenica je a ne politika, zapadno od Poljanice su Šiptarska sela, njihiova domaćinstva imaju tri puta više članova, pa i četiri puta. Da li neko u Poljanici ko se navodno brine o njoj (nikoga ne imenujem) razmišlja o tome??? Pa zar ovaj forum ne služi i toj nameni??? Da li vidimo da nam delovi Srbije ostaju bez stanovnika, bez dece i mladih, samo po dva pogurena starca, zar nije tako u Poljanici???!!! Čemu rasprava čika Ljubo, vidiš da naši apeli ne vrede... Po koji put već apelujemo i prigovaramo što se ostali članovi ne javljaju? Nešto se dešava, ali šta? To treba ustanoviti. I ti i ja i još nekoliko nas se predstavilo, možda ne pravim imenom i prezimenom, ali znamo svi ko smo i ko su, odakle su. Čemu tajna, čemu neka sačuvaj me Bože imena, da ih ne pominjem a od njihovih vlasnika ni reč, ni komentar, ni kritika. Šta je sa Ćosom koji je forum osnovao? Kad je zadnji put nešto napisao? (očekujem sledeću kaznu, nema problema). Ko pokreće teme na forumu, ko komentariše, pa slovo govori, ove savremene naprave. Zašto ja provociram i kritikujem, pa da bih ostale iritirao da se umešaju, da čujemo i njihive predloge, zamerke, kritike. Neka procenjuju i oni šta je u redu a šta ne.Ali većina ne posećuje forum, da li se kao gosti pojavljuju, čitaju i smeju se, ko zna.
Moj predlog je da se manemo rasprava i da piše ko šta zna i ume o svojim selima ili o drugim ako nešto zna, a da su iz Poljanice (sela, mislim), da se pomalo stavlja na Wikipedia, ko hoće-hoće, ko neće i ne mora. Ima dosta mateijala iz ključnih sela (malo nam fali Golemo Selo, a i jeste golemo da o njemu pišemo a da iz njega nismo). Ja ne vidim drugo rešenje, ovaj forum je tako zamišljen i takva su pravila. Jedino mi bode oči rečenica koja označava forum, slogan: "Živite u zagađenoj sredini, treba vam čist vazduh i netaknuta priroda, mi Vam to nudimo". Na tom čistom vazduhu i u toj netaknutoj prirodi treba nešto i pojesti i popiti, treba negde prespavati. Šta Poljanici znače ljubitelji priorode koji u rancima ponesu namirnice i kamp opremu, jedu piju i još ostave smeće??? Ne znači ništa. Treba im ponuditi restorane, kamp naselja, hranu...a tu je novac za dalji napredak našeg zavičaja. Ovako, mogu da vide popadale kuće, zarasle puteve (ako su to uopšte putevi), pa ja u Vlasu nisam imao gde sok da popijem, nijedan ugostiteljski objekat nije radio, bila je subota, leto...u sred bela dana. Nema ideja za napredak pa ni tema za forum, a ako i postoji tema, malo ko se uključuje. Pisao sam o vodama u mom selu...otkud neko iz Kruševe Glave zna gde su ti potoci i potočići? Pa za desetak godina se ti potoci neće ni videti niti će do njih moći da se priđe. Brdska sela, to i deca znaju, uskoro će prestati da postoje. Predstojeći popis će pokazati koliko iam stanovnika, koliko se rodilo a koliko umrlo od prethodnog popisa. Rezultati će biti poražavajući, a zapanjujući u selima kao što su Zarbince, Novo Selo, Muhovac... tu, nadomak Poljanice, par sati hoda. Izgubio sam se i zaneo, izvinjavam se, rečenice same naviru. Postoje tri stvari kojih se nikada dok sam živ neću odreći. Jedna od njih je moj zavičaj, moje selo iz koga potičem, gde se nalaze kosti mojih predaka, gde živi moj otac, moji nezaposleni rođaci i prijatelji, komšije...stari i iznemogli ljudi...Ali to je moje, kakvo god da je. Neznam šta bih više na ovu temu, ionako sam je poremetio i prilično se udaljio od nje. Nadam se da će me neki razumeti. Pozdrav svima.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu