П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЦРКВЕ У ПОЉАНИЦИ.

2 posters

Ići dole

ЦРКВЕ У ПОЉАНИЦИ. Empty ЦРКВЕ У ПОЉАНИЦИ.

Počalji  Чика Љуба Sub Okt 08 2011, 13:00

Аца, наш неуморни члан, започео је тему о црквама у Пољаници, па мислим да то заслужује посебну пажњу, али да се томе додају и црквишта које наш народ третира као цркве.
Које цркве постоје у селима Пољанице написао сам у текст на Википедији на основу података са сајта Епархије врањске (http://www.eparhijavranjska.org/Start.asp). Ту нема података да Добрејанце има цркву, не знам због чега, то треба проверити. О тој цркви имам слику покупљену од другог аутора и ставио сам је у овдашњу галерију. Нисам тамо био и нисам цркву видео уживо. Исто тако нисам био у Оштру Главу па нисам видео тамошњу цркву, али сам чуо да је то некада био манастир, касније запуштен, а не тако давно обновљен и сада је црква. Остале цркве у Пољаници сам пре или касније обишао лично, а о онима у Големом Селу, Градњи, Власу и Дреновцу поседујем сопствене снимке.
Постоје још најмање два места у Пољаници које становништво сматра за остатке некадашњих цркава. Једно је у Добрејанцу, одмах поред асвалтног пута, а Друго у Власу, на граници са Драгобуждем, у месту Карагузавица. Можда је и планинска црква у Добрејанцу у сличном статусу? Надамо се да ће се јавити неки бољи познавалац ове материје.
Поздрав од Чика Љубе.
Чика Љуба
Чика Љуба
Admin

Broj poruka : 250
Godina : 82
Локација : Ниш
Datum upisa : 25.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

ЦРКВЕ У ПОЉАНИЦИ. Empty CRKVE U POLJANICI - DOPUNA

Počalji  Aca BPU Sub Okt 08 2011, 17:01

Da je postojao manastir u Ostroj Glavi, zaista prvi put čujem, čak nisam znao ni da uopšte postoji i da je postojala crkva, jer tamo nisam bio. Što se tiče Dobrejanca, koje je meni susedno selo na jugu, crkva, ili šta to već jeste, nalazi se u delu sela koje se zove Crna Bara. Imao sam prilike da bar 10. puta idem na sabor koji se na ovom mestu održavao svake godine u leto, 26. jula. Kod nas se u Poljanici taj dan zove Gorešnjak, a u crkvenom kalendru da je to Sabor svetih arhanđela. Dakle, ovu crkvu sam posmatrao sa svih strana i divio se upravo toj njenoj jednostavnosti. Kod crkve je i gornje Dobrejanačko groblje, mada se na njemu sahranjaju i meštani jednog dela sela Stance (Karadžin Krst naprimer). Ispred crkve je mala livada a na njenim rubovima veliki stari hrastovi koje niko ne seče niti ima nameru. Da li tu ima i neki zapis u njivi iznad te crkvene livade, moraću da proverim, jel postoji nešto ali ne mogu da se setim šta. Da li je neko drvo ili neko obeležje, nisam siguran. Ima ko će da to proveri i ispita pa da objavi na forum. Neznam kako bih nazvao sveta mesta koje je čika Ljuba naveo u Dobrejancu i Vlasu (Karaguzavici). Ovo mesto je ruševina neke verske građevine, mislim da ga zovu Duvarinka, to u Dobrejancu pored asfalta, video sam ga i ovog proteklog leta i slikao. Pošto ruševina nema ni krov ni cele zidove, kako i sveto mesto u Karaguzavici, ovo se ne mogu zvati crkvama, ja nisam stručan za to, i treba se proveriti ukoliko postoji mogućnost.
Postoji i crkva u selu Sekirje, kod koje se održava sabor svakog leta 28. avgusta na dan Velike Gospojine (Bogorodice), i tamo sam bio oko desetak godina zaredom, to je crkva u pravom smislu, bez obzira na skroman izgled. Kao verniku, meni su sve crkve podjednake i lepe bez obzira kako i od čega, i kada su građene.
Takođe sam nedavno ispravio jednu zabludu u kojoj sam bio. Crkva u selu Gradnja je crkva svetog Nikole, a ja sam mislio da je crkva sv. apostola Petra i Pavla jer se tamo obeležava sabor na Petrov dan 12, jula. Mislio sam i da sam kršten u toj crkvi, međutim, sveštenik Ivan, koji je do nedavno bio i jedini paroh u Poljanici, pronašao je da sam kršten i upisan u knjigu krštenih u Golemom Selu, nepun mesec dana nakon rođenja. Krstio me tadašnji sveštenih Boža. Kad hoću, ja to i saznam.
To što kaže čika Ljuba da se na forumu u poslednje vreme vrši samo prepiska između nas dvojice, jeste porazno i neobjašnjivo, ali naše je da pišemo i igramo do kraja u kolu u koje smo se uhvatili. Ili dok se kolo ne završi ili dok se ne prekine, kao i dok nas izbace iz njega. Ne pišemo ovo zbog nas dvojice, već zbog mnogo naših Poljaničana, kako u Poljanici i Srbiji, tako i u inostranstvu. Najviše zbog mladih koji neće morati da istražuju kao danas mi.
tu nemam više šta da dodam, sad je red na druge dok ja ne dođem do nekih drugih i novih podataka.
Pozdrav.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

ЦРКВЕ У ПОЉАНИЦИ. Empty СЕТИО САМ СЕ.

Počalji  Чика Љуба Ned Okt 09 2011, 20:29

Мало сам размишљао па сам се сетио зашто се нико не јавља да се придружи преписци између Аце и Мене. То је сигурно зато што је осталима све ово јасно.
Мени није баш све јасно, ма да сам кроз рад на овом форуму сазнао много тога или се присетио заборављеног.
Ацо, ниси рекао да ли си видео слику цркве у Добрејанцу која је постављена у ову нашу Галерију? Да ли је то црква о којој говориш и описујеш је? Кажеш да се она налази на месту званом Црна Бара, а мени се чини да тамо постоји локација звана Обарак. Да није то?
И на крају, за Ацу овде постављам слику споменика попа-Боже који га је крстио; то је свештеник, протојереј, један од најпознатијих и најомиљенијих у нашем крају.ЦРКВЕ У ПОЉАНИЦИ. DSCF1440

Споменик је на гробљу код цркве у Големом Селу.

Поздрав од Чика Љубе.
Чика Љуба
Чика Љуба
Admin

Broj poruka : 250
Godina : 82
Локација : Ниш
Datum upisa : 25.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

ЦРКВЕ У ПОЉАНИЦИ. Empty HVALA

Počalji  Aca BPU Pon Okt 10 2011, 17:58

Zahvaljujem se čika Ljubi na fotografiji spomenika pok. protojereja Bože, koji me krstio. (ime i prezime identično našem virtuozu na klarinetu Božidaru Bokiju Miloševiću iz Prokuplja). Popa Bože se pomalo sećam i prepoznao sam ga. Što se tiče slike crkve u galeriji, jeste to ta crkva u Dobrejancu. Razmak u vremenu kada sam zadnji put bio i kada je slikana je 20.godina. U prilično je ruiniranom stanju, ali o tome treba da vode računa nadležni u sveštenstvu, opštini Vranje i parohijani jer ih je za proteklih 20.godina mnogo više. Ja znam da je crkva u blizini Crne Bare, a za taj Obarak iskreno nisam čuo. Zašto se drugi ne priklučuju temi, o tome ne želim da se izjašnjavam, niti me više zanima. Ja i ne pišem na forumu zbog svih članova foruma, već iz ljubavi prema zavičaju. Hvala čika Ljubi i veliki pozdrav!
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

ЦРКВЕ У ПОЉАНИЦИ. Empty Re: ЦРКВЕ У ПОЉАНИЦИ.

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu