П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dva bratka od istoga tatka a različita prezimena!

3 posters

Ići dole

Dva bratka od istoga tatka a različita prezimena! Empty Dva bratka od istoga tatka a različita prezimena!

Počalji  dragan Pon Feb 27 2012, 15:27

Čest je slučaj u Poljanici da imamo u istoj porodici dva različita prezimena. Zbog ovakve pojave teško je pratiti poreklo Poljančana. Bilo bi dobro da neko ovo stručno objasni.
Ja ću pokušati da objasnim jedan još interesantniji fenomen da od istoga oca i od iste majke imamo decu koja nose različita prezimena. Znam za najmanje dva slučajeva u Mijovcu i jedan u Dupeljevu. Postoji familija Janaćković – Stojiljković gde jedan brat nosi prezime Stojiljković, drugi rodjeni brat prezime Janaćković. Drugi slučaj za koji znam i način nastajanja različitih prezimena su Marković – Dimitrijević.
Familija, odnosno baba je imala prezime Marković. Njen sin i njena deca su promenila prezime u Dimitrijević po njihovom dedi. Tako je prvi unuk dobio prezime Dimitrijević. Kada se rodio drugi unuk otišla baba da ga prijavi kod matičara, zaboravila da je prezime promenjeno u Dimitrijević i upisala drugog unuka kao Marković. Čovek je mislio da se preziva Dimitrijević kao i njegove sestre i brat, ali kada mu je bio potreban izvod iz matičnih knjiga, shvatio je da je on ipak upisan po starom prezimenu – Marković.

dragan
Admin

Broj poruka : 40
Datum upisa : 28.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dva bratka od istoga tatka a različita prezimena! Empty Ima toga mnogo više

Počalji  Aca BPU Pon Feb 27 2012, 18:41

Takvih slučajeva ima mnogo, a razlozi su uglavnom isti. Jedno vreme sam obavljao poslove matične službe u selima kod Avale, ali takvih slučajeva nema. U Poljanici je toga na pretek. Ja nosim prezime Pejković po mom čukundedi Pejku. Moj otac i stric takođe, tako mi se i deda prezivao i jedan dedin rođeni brat. Ali drugi dedin brat nosi prezime Trajković. Trajko je bio Pejkov otac, moj navrndeda. Moje komšije takođe nose različita prezimena a njihovi roditelji su rođena braća i po ocu i po majci. To su Veličkovići- Novkovići. U Drezgovici, devojačko prezime moje majke je Ilić, tako se i njen brat preziva. A njihovi roditelji su nosili prezime Rašić. Ja imam jedno moguće objašnjenje. Svi koje sam naveo, a po njima potomci nose prezime, živeli su u vremenu smene vlasti, 1878.godine, kad je Poljanica oslobođena od Turaka i pripojena Srbiji. Ove porodice koje sam naveo su se doselile na današnje lokacije. Neko nije vodio računa a i sami ljudi su nemarni. Posle ratova uved bude haosa i piše ko kako stigne od tadašnjih pisara. Ljudi Poljanice, ma koliko bili dobri i pošteni, vredni i čestiti, imaju i jednu manu. Ona se zove nemar i neodgovornost. Zatim, evidenciju rođenih, venčanih i umrlih, do 9.maja 1946. vodila je crkva po svojim parohijama. Od tog datuma, taj posao preuzima država i to je zvanično. U crkvi je i dalje moglo da se vrši krštenje, venčanje i opelo, ali samo kao običaj bez pravne snage. Država je za rođene, venčane i umrle pre 9.5.1946. i dalje koristila crkvene knjige i u njih upisivala naknadne promene. Dokumenta kao što su krštenica, venčanica i umrlica dobile su nazive Izvodi i knjige rođenih, venčanih i umrlih. Nakon 9.maja '46, uvedene su državne matične knjige. Eto, ja toliko znam. Pozdrav!
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Dva bratka od istoga tatka a različita prezimena! Empty Re: Dva bratka od istoga tatka a različita prezimena!

Počalji  Чика Љуба Sre Feb 29 2012, 21:00

Стварно, није реткост да је код наших старих био такав хаос са презименима. Док други народи могу да по презимену прате породично стабло вековима уназад, код нас је то могло само док има живих сведока. Не знам тачно од кога смо наследили систем презимена, да у прошлости немамо стално презиме већ да се свака генерација презива по деди, али очигледно да је било тако, па имамо свакакве збрке. Мој деда Стеван презивао се Филиповић, а његов син, мој отац, био је Здравковић. Деда је рођен непосредно после ослобођења од Турака, отац у Краљевини Југославији. Како се је презивао дедин отац, то нико не зна, а питање је зашто му је и требало презиме у та турска времена? Мене за мало у школу нису уписали као Филиповић, па не би имао очево и презиме своје браће.
Отац моје супруге је био Николић, рођен 1912. године, а његов знатно млађи брат по оцу и по мајци, рођен 1922. године, презивао се Ристић. Један по деди, други по прадеди. Ето, таквих примера је било много. Зашто је било тако, можемо да нагађамо. Аца је доста рекао о томе, а ја бих додао још нешто. Код народа, као и у СПЦ, рођењу се није придавала велика важност. Слабо се славила и сама "принова" а камо ли рођендан. Није се ишло у војску нити у школу, није се вадила лична карта нити пасош, па коме је требао тачан датум рођења. У матичне књиге, када су постојале, уписивано је када се мора, накнадно, по сећању, по систему "кад се терало ђубре" и слично. Па није чудно да онај ко пријављује упис не зна ни прописно презиме кад већ не зна датум рођења.
Много поздрава свима.
Чика Љуба
Чика Љуба
Admin

Broj poruka : 250
Godina : 82
Локација : Ниш
Datum upisa : 25.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dva bratka od istoga tatka a različita prezimena! Empty Re: Dva bratka od istoga tatka a različita prezimena!

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu