П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KAKO SE ŽIVI U POLJANICI

2 posters

Ići dole

KAKO SE ŽIVI U POLJANICI Empty KAKO SE ŽIVI U POLJANICI

Počalji  Aca BPU Sub Dec 08 2012, 15:26

Poštovani forumaši, prijatelji, Poljaničani...njihovi potomci,

Današnji život u Poljanici se znatno razlikuje od pre 20, od pre 40. godina, a pamtim i jedno i drugo vreme. Video sam, doduše na kratko i kako se danas živi. A kako se živi? Teško...
Pogrešno kategorisan (ili sa namerom) regionalni put Vranje - Mijovce, u očajnom je stanju. Prethodna zima ga je upropastila, i evo, čekala se nova zima da bi se sanirao. Bilo je dana, vremena, dugog leta i tople jeseni, ali se eto iz nekih razloga čekala zima. Poprečni putevi, koliko se sećam, onaj iz Vlasa prema Dragobuždu i Trseni, kao i onaj k Gradnji, i onaj što se levo odvaja u Golemom Selu, ništa bolji. Za onaj u Baljkovcu neznam. U Uševcu, Drezgovici, Sekirju, Drenovcu - sve razlokano, mislim na one nekad prometne puteve od Uševca prema Smiljeviću, od Sekirja prema Obliku...sve ostalo se i ne može nazvati putevima.
Ulična svetla u Vlasu, valjda U Golemom Selu, i to je sve. Da li sva rade, neznam. U Vlasu, nekada velikom selu, ne radee ni kafane, ni kafići, ni poslastičarnice, priredbe i igranke su davna prošlost. Klubova penzionera, Doma omladine - nikada nije ni bilo. Zima je, ovde gde ja živim pada sneg, ovde na padinama Avale, kako će biti kada napada u selima Poljanice, videćemo i videli smo ranijih godina. Nego, pre snega, da nešto kažem:
SAm centar Vlasa, koje je do 1965.godine bilo opština, u neverovatno je zapuštenom stanju, sve ljudskim nemarom. Pogledajte slike centra Vlasa, sada kada nema vegetacije, sve viri, štrči, rastinje, kese i flaše pored puta, nema trotoara ispred ničije kuće, nigde kontejnera, nema ni kanalizacije. Kakve su obale Veternice, i da ne spominjem. Zgrade u očajnom stanju, oronule fasade, stanarima ne pada na pamet da urade fasade, a oni u tim zgradama žive, stare stambene zgrade. Mislim da fasada nikada nije menjana. A za koliko su para ti stanovi otkupljeni, to znamo, za sitniš. I ne pada nikome na pamet da kaže, ljudi, ajde da uradimo fasade, trotoare ispred naših zgrada, to se odnosi i na ostale privatne kuće tu u centru, od kafane "Lovac" nekadašnje, do ambulante u Vlasu. Slažem se da je Grad Vranje digao ruke od Poljanice i to je neviđeni bezobrazluk, ali nešto možemo i sami da uradimo, dok je bilo vreme, sad je kasno. Da uzmemo sekire, krampove, lopate, ašove, kose i vile, pa da lepo počistimo taj korov i rastinje što guši prelepu panoramu sela, da se udružimo i sporazumno i zajednički skupimo sredstv i obnovimo fasade na stambenim zgradama, jer nema ko drugi, to je sada privatno vlasništvo. Da se one stare kuće makar okreče, nije kreč 1000. dukata. Ali ne, lepše je da bude ruglo, da se smejemo nečemu što je za plakanje. Da se saplićemo o plastične flaše i kese po putu, po "trotoarima" da bacamo gde stignemo.

To je jedno. Drugo: O Poljanici, zvanično se niko ne brine (da ne spominjem i ostala sela a ima ih još 21-o). Grad Vranje - Gradska uprava, ne daje ni pet para. Neznam kako su uspeli da opštinu Vranje preinače u Grad Vranje, kao jedinicu lokalne samouprave, pa su i najudaljenija sela teritorija Grada Vranja. APSURD, da bi funkcioneri imali veće plate. A da ne govorim o neviđenom kriminalu i korupciji u zoni grada, o paljenju automobila, bačenim bombana i ekslopzivnim napravama u dvorišta, na kuće i lokale. Da ne govorim o sprezi pojedinaca iz vlasti, suda i policije sa kriminalcima. Neznam kako da neko i traži nešto od takve Gradske uprave koja ne može ni da zavede opšti javni red i mir na ulicama grada. Na kraju, u toj Gradskoj upravi, Poljanica sa 22- sela i tri mesne zajednice nema ni jednog odbornika, ni jednog predstavnika. Pa zašto su se onda održavali izbori u zabačenim selima Poljanice??? Za dupeta Nikolića, Dačića, Dinkića...lokalnih moćnika, neradnika koji su otišli na jače funkcije, neki čak i u narodne poslanike. Ne, neći nijednog da izdvojim, svi su isti i svi isto rade. I nije me briga što im se ovo neće dopasti, znam sigurno da neće pocrveneti niti se postideti. Nemojte mi reći da ne držim nivo i da sam nedosledan, da sam negativan, ja sam samo objektivan. Spreman da branim svoj stav gde god je potrebno.

I treće, takođe porazno. Na ovom forumu ima tačno 50. članova. Od toga broja, samo se nas četvoro pojavljujemo i nešto pokušavamo, bude i još poneko na kratko i to je sve. Zar smo nas četvorica jedini zaludni, zar mi nemamo svojih briga? Mnogi su se učlanili a nikada se nisu oglasili ni jednom rečju. Neki se samo predstavli i nikada se više nisu pojavili. Ko je ostao? Nas četvorica. Od toga, nas trojica i ne živimo u Poljanici, treći ima solidne uslove za život, povoljnu lokaciju svakao, pored glavnog puta. Dakle, nama četvorici ništa ne treba, dvojica nas smo u penziji, ostala dvojica rade. Svi smo materijalno obezbedjeni, svi imamo put, struju, vodu, kompletnu infrastrukturu (Ćosa možda nema baš najbolu internet vezu, ali rešiće se to). Ja živim kod Avale gde ima svega, Dragan na Novom Beogradu, čika Ljuba u Nišu. Pa mi najmanje dolazimo u Poljanicu, nama najmanje trebaju putevi i ostalo. Gde su oni koji žive tamo, oni što kritikuju, što se prave pametni? Ovaj forum posećuju i ljdui iz USA, Australije, Nemačke, Belgije...piše n administracinom panelu, nije ovo reklama.

Nego neki se u Poljanici dobro snašli, imaju dobar državni posao, još bolje plate a vrlo malo ili nimalo posla. Ima penzionera koji žive pored glavnog puta, njima je lepo, njih ima najviše a najmanje vode brigu o svom kraju. Ćute, ne oglašavaju se, ne žale se...još su ironični prema sopstvenoj sudbini i svakom nemaru oko njih. Pa kome treba bolja Poljanica? Onima u Americi, Nemačkoj??? Nama koji ne živimo tamo? Kome??? Ajda da stavimo ovo i na facebook, neka čitaju oni što imaju po nekoliko profila, što "lajkuju" na sve što vide. Do duše, neko se i oglasi na tom facebooku, ali poneko, slabo je to, preslabo. Nisam pomenuo sva sela, ali mislim i na njih, mislim i znam, da se mnoga mogu oporaviti i spasiti od propasti, od nestajanja, od bede i čemera. Ali to je nemoguće ako oni koji tamo žive sami to ne žele. Posebno ako im je smešna svaka i najmanja akcija. Šta je tu smešno i kome? Ajde da vidimo. A adresu sajta svi dobro znate, ima tamo i Čatboks gde možete i da pitate, predložite, pomognete nekom idejom, glasom ili potpisom za spas Poljanice.

Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

KAKO SE ŽIVI U POLJANICI Empty Re: KAKO SE ŽIVI U POLJANICI

Počalji  Ћоса Sub Dec 08 2012, 18:03

Razmisljao sam da li da odgovorim na ovu tvoju temu Aco,ne da nisi u pravu nego si pogodio centar mete.
Nemam sta ovde da dodam niti oduzmem,sve sto si napisao je tacno pa mogu ti reci da si napisao u "blagom"obliku znajuci da imas ostro pero.
Sto se moje aktivnosti tice nije sada do interneta,imao sam previse obaveza ali se bar na kratko javim da se "cujemo na forumu i chat-u.Znam da mnogi Poljancani ovo citaju i neka malo razmisle da li je u redu da budemo samo nemi posmtraci i kriticari svog propadanja.Slazem se sa tobom da mozemo i sami puno toga da uradimo da ne cekamo da nam neko drugi ciisti dvorista i kreci zgrade!
Nadam se da cemo nas cetvorica nastaviti da koliko to bude u nasoj moci doprinesemo bar da se nas glas cuje.Koristim Acinu "temu" i pozivam ostale da nam se prikljuce na forumu i svojim pisanjem daju svoj doprinos radu oovog foruma...
Pozdrav svim forumasima i onima koji to nisu a citaju forum!
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu