П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ШТА ЈЕ ТУМБА - СЕЛО ВРАЊУ - ГРАДУ?

2 posters

Ići dole

ШТА ЈЕ ТУМБА - СЕЛО ВРАЊУ - ГРАДУ? Empty Građani sela i gradova

Počalji  Aca BPU Pon Nov 21 2011, 22:15

Strpljivo sam sačekao 2 dana ne bi li se neko pre mene uključio u diskusiju. Pošto nije, a slavio sa sv. Arhanđela Mihaila, evo, nalazim vremena i za to. Neznam zašto čika Ljuba nađe baš Tumbu, selo koje polako izumire, neće bolje proći ni ona pristupačnija i naseljenija. Bojim se da opet ne zadirem u politiku, obično se tome isključivo usprotive oni koji se aktivno bave politikom, ili su sitni ili krupni političari. Tema je prosta i zanimljiva, rado ću se u nju uključiti. Upravo oni koji se bave politikom dođu na vlast (oni drugi mogu samo da glasaju na izborima), samim tim dobiju i ovlašćenja da vrše organizaciju i klasificiranje naseljenih mesta. Rade to naravno stručna lica a na kraju verifikuju političari, nakon što to prilagode kako njima odgovara. Apsurdno je na žalost mnogo toga. Republika Srbija ima 30.okruga, od toga 7.u Vojvodini a 5.na Kosovu. Neko se setio pa pojedine okruge "prekrstio" u gradove (Beograd, N. Sad, Niš, Kragujevac, Vranje...). Zašto, to i vrapci znaju. Radi centralizacije vlasti. Grad (okrug) Vranje, tačnije Pčinjski okrug ima 7.opština, Vranje, Bujanovac, Preševo, Trgovište, Bosiljgrad, Surdulicu i Vladičin Han. Isturena Poljanica, nekad mnogoljudnija, nema opštinu od 1965.godine jer je ukinuta. (VLASE). Opštine koje sam naveo i nemaju neku vlast a ni sredstva, zavisne su od centrale u gradu Vranju. Većina skupštine tog grada Vranja nikada nije ni čula za zabačeno selo Tumbu, kao i za mnoga druga u Poljanici. Moj odgovor na čika Ljubino pitanje može biti samo jedan. Nestručni funkcioneri i njihovi potčinjeni nisu u stanju niti imaju nameru da decentralizuju vlast, da izvrše teritorijalnu, ekonomsku i svaku drugu organizaciju naseljenih mesta (sela ili gradova. Zna se dobro šta je selo a šta grad, ali neki se namerno prave pametni, zapravo to i jesu, zašto da se kolač deli na više parčeta, biće mnogo mrvica. Zato čika Ljubo Srbija se smanjuje a Beograd i po neki gradovi se šire. Zato sela nestaju i izumiru, zato su jedni presiti a drugi na ivici gladi. Ja bih za svako selo u Poljanici ovako rekao: xxx je selo u opštini Poljanica, u Pčinjskom okrugu u Srbiji. To je kraj, nikakav grad Vranje i slične gluposti gde se obrće i naravno stavlja u privatne džepove veliki deo novca. Samo predsednik neke opštine u Poljanici, koja ima prihode, može da se zapita treba li nešto da se učini za meštane te Tumbe, Smiljevića, Roždaca ili Dupiljeva. Treba samo ravnomernije rasporediti novac i razna dobra, drastično smanjiti broj funkcionera koji za nemar, nerad i gluposti primaju plate ili uživaju u privilegijama, pa će sve biti mnogo bolje. Ali kada? Onda kada nam političari i oni koji se bave politikom - dozvole da i mi nešto kažemo, da i nas "smrtnike" za nešto pitaju. Ali bojim se da su oni besmrtni.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

ШТА ЈЕ ТУМБА - СЕЛО ВРАЊУ - ГРАДУ? Empty Re: ШТА ЈЕ ТУМБА - СЕЛО ВРАЊУ - ГРАДУ?

Počalji  Arsa Čet Nov 24 2011, 13:19

Da ne kazete nece niko da se ukljuci u ovu vasu diskusiju pa da probam i ja da dam neke moje vidjenje na sve ovo.
Prvo bih istakao da mi nije jasno sta to buni cika Ljubu,za mene je normalno da selo Tumba pripada opštini Vranje,zar sva sela u Poljanici ne pripadaju Vranju?
Drugo,grad Vranje ima za sada dve opštine i to Vranjsku Banju i Vranje.Od iduće godine Vranje se deli na dva dela tj.dve opštine valjda Vranje sever i Vranje jug,tako nešto.Najverovatnije ce Poljanica sa svoja 22 sela da pripadne ovom delu Vranje sever.
Što se tiče Pčinjskog regiona to tek nema veze sa kolegom Acom što je napisao.Nikakve finansijske veze nemaju te opštine međusobno,sve se same finansiraju imaju svoje budžete i posebno dobijaju transfer novca iz Beograda.
Jednom smo se složili sa Acom da je Beograd vreća bez dna i da pojedoše sve pare iz svih delova Srbije.
Ako sam nešto pogrešio ja se izvinjavam jer nisam koristio Vikipediju nego sam iz glave ono što sam čuo pokušao da prenesem ovde.
Veliki pozdrav za sve koji ovo čitaju.

Arsa
Admin

Broj poruka : 15
Datum upisa : 09.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

ШТА ЈЕ ТУМБА - СЕЛО ВРАЊУ - ГРАДУ? Empty DA BUDEMO PRECIZNIJI

Počalji  Aca BPU Čet Nov 24 2011, 13:22

Izvinjavam se čika Ljubi, on je mislio na geofrafski pojam sela Tumba u odnosu na grad Vranje, a ja izneo neke druge podatke. Ovako, čika Ljubo, ja imam jednu geopolitičku mapu, teritorijalna organizacija republike Srbije. Tu je jasno označeno i različitim bojama prikazano 30. okruga u republici Srbiji, sa Kosovom i Vojvodinom. Jedino za Beograd ne piše da je okrug već grad. Na toj karti su jasno ograničene sve opštine u okruzima, pa je tako cela Poljanica na teritoriji opštine Vranje. Samim tim, zvanično, selo Tumba je seosko naselje u opštini Vranje u Pčinjskom okrugu, kao i što bi rekli, selo Beliševo je selo u opštini Vladičin Han u Pčinjskom okrugu. To što oni pišu da je Vranje grad, da je Bosiljgrad mesto, zaista ne rzumem niti se trudim jer se radi o nelogičnostima. To su već političke igrarije, a ja ne bih zalazio ponovo u to. Naravno i da dodam, tumba pripada, kao što znaš, mesnoj zajednici Golemo Selo i opštini Vranje, a ako se to ne spominje, onda neznam šta da kažem. Poljanica se nigde ne spominje kao administrativni već geografski pojam. Znači zvanično je ovako kako sam ti napisao, a to da je Vranje grad, nekakav je pokušaj modernizacije, pa kao da ne znamo da je grad. Osim toga, malo je starije od turskog doba, jer se pominje u memoarima Ane Komnine, i to negde oko 1095. godine, kada prvi put ulazi u sastav prve srpske države. Te podtke možeš naći na internetu, bojim se da ne pogrešim negde. Dakle, bar je bilo jasno precizirano po hijerarhiji ododzdo pa naviše: Mesna zajednica - opština - okrug. To sa gradovima Leskovac, Vranje je nekakav eksperiment, u redu je za Niše i Novi Sad, naravno i za Beograd, tu ima više gradskih opština, dakle koje su na teritoriji samog grada u bukvalnom smislu, ne administrativnom. To da Tumba pripada gradu Vranju, i sam kažeš, više je nego apsurdno, ali na papiru može svašta da piše, jer jadan papir trpi sve i svašta. Toliko, ne vidim šta bi ovde dalje bilo nejasno. Trebalo bi samo da se razgraniči koje kriterijume treba da ispunjava jedno naseljeno mesto da bi bilo grad a koje da bi bilo selo, što se kod nas nikada valjda neće desiti. Pozdrav, ja više nema šta da napišem na ovu temu.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

ШТА ЈЕ ТУМБА - СЕЛО ВРАЊУ - ГРАДУ? Empty SAMO DA DOPUNIM ARSU

Počalji  Aca BPU Čet Nov 24 2011, 13:43

Arsina poruka je stigla u međuvremenu, pa da dopunim. Iskreno, može biti i da je Arsa u pravu, ali onda ne vidim razlog postojanja okruga, ako oni posebno nisu neke celine. Tačno je to za Beograd, ali to je činjenica i za to nisu krivi stanovnici Beograda i okoline, jednostavno je takva politika. Ja neznam kako ide sa tom raspodelom novca od strane Beograda drugim opštinama u Srbiji, ali postoji povezanost, recimo u Beogradu, izmedju Opština, naprimer Gradski saobraćaj Beograd, Beogradski vodovod i kanalizacija, razna beogradska udruženja koja pokrivaju teritoriju svih 17. opština, koje se zovu gradske, iako su u njegovom sastavu Sopot, Barajevo, Grocka, Mladenovac, Lazarevac...sve prilično daleko od Beograda - grada. Tek ta podela opštine Vranje ili grada Vranja, sad tek neznam ni ja šta je, na sever i jug...meni zvuči strašno. Vranjska Banja je takodje prilično daleko od grada Vranja, a i izdvojena kao teritorija. Lično ne volim te administrativne podele, granice bez granica, već se potvrdilo da sumnoge administrativne granice postale državne, neke na žalost i krvlju obeležene.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

ШТА ЈЕ ТУМБА - СЕЛО ВРАЊУ - ГРАДУ? Empty Re: ШТА ЈЕ ТУМБА - СЕЛО ВРАЊУ - ГРАДУ?

Počalji  Arsa Čet Nov 24 2011, 14:03

Daleko od toga da su stanovnici Beograda krivi Aco,a tek okoline tu se slažemo u potpunosti,slažem i da je politika kriva za sve jer su nas zato i doveli do ovog stanja da ne kažem tunela bez izlaza.Za nas bi možda bilo bolje da smo povezani kao opštine u Beogradu,ne verujem da bi se tako oglušivali na sve naše zahteve,ali Aco to ti kao ono što ti reče,bolje u sitnije komadiće lakše se komanduje i ima više mrvica.Što se tiče Vranjske Banje ona nije toliko daleko mislim oko 6-7 km od Vranja,samo koliko će sama da opstane viće se.I ja sam protiv svih podela ali mi smo sitni da odlučujemo o tim stvarima.

Arsa
Admin

Broj poruka : 15
Datum upisa : 09.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

ШТА ЈЕ ТУМБА - СЕЛО ВРАЊУ - ГРАДУ? Empty Opština Poljanica?

Počalji  Aca BPU Čet Nov 24 2011, 17:40

Nisam ni ja za te podele na širem području, ali nešto razmišljam. Mnoge opštine su teritorijalno manje od Poljanice, pa imaju taj status. Jeste da su naseljenije, daj Bože da cela Poljanica ima 2000.stalnih stanovnika. Toliko bar po poslednjem propisu može da ima jedno biračko mesto. Kad bi se deo administracije, čiji je broj nepotrebno veliki, rasporedio ravnomerno, i Poljanica bi trebalo da ima status opštine. Mala opština ali i manje potreba, ionako od grada (opštine) Vranje skoro ništa ne dobija. Mesne zajednice odavno nemaju neka posebna ovlašćenja ali su zato najpotrebnije za sprovođenje izbora. To je moje lično mišljenje. Za malo dece ne treba puno hleba, da budem simboličan. Tako bi se školovani ljudi premeštali u manje naseljena mesta, tu bi se poboljšavala infrastruktura i povećavao broj stanovnika. Na taj način bi se ljudi vraćali u rodna mesta, i to bi bio spas zapuštenim i napuštenim selima u celoj Srbiji, ne samo u Poljanici. Ali, ko nas pita, odgovorni u državi ne misle tako. Planinskim selima nema spasa, ali priobalje Veternice ima još neke šanse. Ima, ali ne još dugo. Odosmo od čika Ljubine teme, ali možda je ovo pomalo korisno. Izvinjavam se čika Ljubi i pozdravljam ostale.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

ШТА ЈЕ ТУМБА - СЕЛО ВРАЊУ - ГРАДУ? Empty Re: ШТА ЈЕ ТУМБА - СЕЛО ВРАЊУ - ГРАДУ?

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu