П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Moji preci

3 posters

Ići dole

Moji preci Empty Moji preci

Počalji  Aleksandra88 Pet Maj 11 2012, 01:33

Zdravo svima! Zivim u Vr ali sam poreklom iz Poljanice tacnije dedovi su mi iz Vlase...Smile Htela sam da podelim sa vama da sam saznala da mi je predak Nikola Mandrda...Cula sam malo o njemu, tacnije da je bio hajduk i da su se deca plasila od njega, pa me interesuje sta drugi znaju...

Aleksandra88

Broj poruka : 1
Datum upisa : 11.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Moji preci Empty Re: Moji preci

Počalji  Чика Љуба Pon Maj 14 2012, 19:57

Здраво Александра и добро дошла на форум. Пријатно је сазнање да имамо присутне потомке чувеног Николе Мандрде. Ја о њему знам само толико колико сам прочитао у књизи Ристе Николића, не сећам се да су ми старији причали о томе. За све нас је занимљиво да напишеш још неки податак о себи, мало је то да су твоји пореклом из Власа. Можда би они, који су ти открили да си Мандрдин потомак, могли да наведу нешто више него што је о томе већ написано.
Још једном поздрав од чике-деде Љубе.
Чика Љуба
Чика Љуба
Admin

Broj poruka : 250
Godina : 82
Локација : Ниш
Datum upisa : 25.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

Moji preci Empty Re: Moji preci

Počalji  Aca BPU Pon Maj 14 2012, 23:35


Zdravo Aleksandra 88,

Da mi je moja pok. kuma Stana dala puno ime a ne skraćeno, bila bi mi imenjakinja. Ipak, pokojni pop Boža nije hteo da menja želju moje kume. Želim ti dobrodošlicu na forum, ne mogu ni ja puno da ti pomognem oko tvog porekla, ali nešto sam našao na internetu o Nikoli Mandrdi.
Postoji oblast Temnić u Srbiji, izmedju Velike i Zapadne Morave, i mnogi Temnićani su se istakli u Boju na Kamenici 1809. godine, kao i Nikola Madnrda, za koga piše čak i da je sam pravio puščani barut. Jeste bio hajduk, a ne piše da li je preživeo taj boj iz Prvog srpskog ustanka. Pitanje je i da li se radi o istom hajduku, postoji i mogućnost da je neki drugi hajduk dobio nadimak Mandrda po slavnom imenjaku Nikoli. Kao što i sama znaš, postojale su dve vrste hajduka. Jedni su bili oni koji nisu priznavali tursku vlast, ili su se nekom turčinu zamerili pa se odmetnuli u hajduke. Ta prva vrsta spada u pozitivne hajduke, oni su sačekivali turske karavane i svetili se, a pri tom pljačkali Turke i deo plena davali narodu ili jatacima, a dobar deo zadržavali za sebe. Druga vrsta je negativna, njihovo delovanje je bilo čisto socijalnog karaktera, napadali su i turske i srpske karavane ali i kuće i imanja bogatih Srba. Ti hajduci su se zadržali na našim prostorima i do 20. veka, srpska vlast je imala probleme sa njima. Ako bi uhvatili hajduka, Turci bi ga stavljali na velike muke, a kasnije, Kraljevine i Srbija i Jugoslavija su za hajdučiju propisivale smrtnu kaznu. Nadajmo se da tvoj predak pripada prvoj, pozitivnoj vrsti. Very Happy
Što se tiče porekla, da bi se ono utvrdilo, potrebno je mnogo podataka, kao što reče i čika Ljuba. Postoji ono glavno poreklo, po muškoj liniji oca, (otac, deda, pradeda, čukundeda, navrndeda, kurđel, askurđel..ima još), zatim postoji poreklo po majci, i to i po muškoj i ženskoj liniji, kao što postoji poreklo i po očevoj majci. Nikola Mandrda, borac sa Boja na Kamenici kod Varvarina, rođen je očigledno krajem 18. veka. Rista T. Nikolić takodje pominje Mandrdu ali ne i konkretno da se on borio u Poljanici. Poljanica za njegovog života nije još mogla biti pod upravom Srbije, jer do 1878. Niš i Vranje su pripadali Turskoj. Kao što vidiš, nema puno podataka, i trebalo bi da pitaš starije. Ukoliko dođeš do bilo kojeg podatka, ti napiši, a ja i neko od nas, ukoliko nešto saznamo, napisaćemo. Lepo je kad se neko raspituje o svojim precima, mada bi i muškarci mogli da se malo raspitaju za svoje poreklo.
Risa Nikolić takodje pominje još dva ratnika koji su dolazili u Poljanicu, to su Ilija Strelja i vojvoda Bogdan, pa se raspitaj da nije neko možda na njih mislio, jer su ova dvojica učestvovali direktno u oslobodjenju Poljanice od Turaka. Toliko za sada, želimo ti sve najbolje i ako dođeš do nekog podatka, istraživaćemo. Pozdrav i ostalim forumašima...
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Moji preci Empty Re: Moji preci

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu