П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ?

4 posters

Ići dole

БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ? Empty Re: БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ?

Počalji  Ivana-95 Sub Jan 07 2012, 19:14

OVAKO... PROCITALA SAM OVAJ CLANAK I POMALO ZNAM O POSTOVIMA JER I SAMA POSTIM.... OVAKO... POSTOJE 4 VELIKA POSTA... JEDAN JE NARAVNO I OVAJ BOZICNI... POSTI SE OD 28.NOVEMBRA PA SVE DO 6. JANUARA... E SAD BOZIC JE BLAZAN I UVEK SE BLAZI ZA BOZIC.. Smile INACE TRADICIONALNO JELO ZA BOZIC JE PRASETINA... Smile ETO TOLIKO... POZDRAV SVIMA... Smile) I HRISTOS SE RODI... Smile
Ivana-95
Ivana-95
Admin

Broj poruka : 43
Godina : 28
Локација : Vranje
Datum upisa : 09.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ? Empty Re: БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ?

Počalji  Ћоса Sub Jan 07 2012, 21:56

Prvo da svima jos jednom cestitam Bozic porukom MIR BOZJI HRISTOS SE RODI!!
Sto se tice postenja bicu iskren nisam postio nikada osim za veliki petak i badnje vece,nekako se neda na poslu da svaki dan postimo,zeznu nas u neko kafance pa nam donesu nesto mrsno i ode voz.... Laughing ,salim se malo svaka cast svima koji izdrze sve postove ali ja stvarno ne mogu...Bas sam vas izlagao postim i za sv.Nikolu to mi je krsna slava,a postim i kada zena nema kuci meso pa skuva tako nesto kao "klot" pasulj.... Wink ...
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ? Empty Re: БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ?

Počalji  Ћоса Ned Jan 08 2012, 13:49

Слажем се са тобом куме-чика Љубо,на једном месту скоро три генерације,па то нам је и циљ,само камо среће да нам је више Иване,остаје нада да јој се још млађих прикључе и нађу неке за њих занимљиве теме.
Поздрав свима из завејане и непроходне Пољанице...срећа да имам стари годишњи одмор па могу да си продужим Божић до Српске Нове године... Very Happy ,ваљда ће до тада путари (за мало да напишем рудари),да пробију пут до нас!
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ? Empty Re: БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ?

Počalji  Ivana-95 Pon Jan 09 2012, 00:22

Iskrena da budem velika mi je cast sto sam na ovom forumu... Jeste da sam najmladja ali veliko mi je zadovoljstvo kad se ubacim u neku pricu iz Poljanice... Smile Inace samo da dodam - to sto mlade devojke ''poste'' tj.drze dijetu pa padaju u anoreksiju - za to su krivi njihovi roditelji sto im to dopustaju...
Post je jedan nacin da procistis svoju dusu od grehova, jer i pojedine sitnice koje radimo svakog dana su grehovi... Ponekad nismo ni svesni da pravimo greh... Zato i sluzi taj post.... Ja licno svake godine postim bar jedan od velikih postova ( obicno je to Bozicni) iz navike.... Pozdrav svima... Smile
Ivana-95
Ivana-95
Admin

Broj poruka : 43
Godina : 28
Локација : Vranje
Datum upisa : 09.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ? Empty O postu

Počalji  g.z.schmid Sub Jan 21 2012, 22:53

Halo svim postiteljima
Kopirala sam deo iz "Duhovne poruke i besede/ postiti ili ne postiti" iz googla. Zainteresovani ce ovde naci sve potrebne informacije o postu, njegovoj koristi i simbolici u covekovom zivotu.

"Sveti Jovan Zlatousti, u svojoj besedi koja se može smatrati himnom postu, nabraja zasluge posta zbog kojih se treba radovati:
Post snaži proroke,
Post je izvršilac Zakona i čuvar duša;
Post je zaštitnik tela i njegov saradnik.
Post je nepobedivo oružje
protivu neprijatelja i njegovih saveznika;
On je snaga mučenika
i gonitelj zlih duhova;
Post je izvor vrlina, voća sveštenika,
snaga i lepota monaštva
ukras svetitelja
jer bez njegase ni bogosluženja
mogu se služiti;
Post uzdiže molitvu do neba.
Post dodeljuje dostojanstvo i sluzi,
Post je majka zdravlja
Predvodnik omladine, lepota i dobrota starosti,
pomoćnik asketa.

U Pravoslavnoj Crkvi postoje obavezni postovi, jednodnevni, višednevni i u toku nekoliko sedmica. Sreda i petak su posni dani u toku cele godine, sem u trapavim sedmicama, koje su, prema Novom kalendaru, od sedmica posle Ročdestva Hristova; nedelja mitara i friseja, sedmica posle mesopusne nedelje, sedmica posle praznika Vaskrsenja Hristova i sedmica posle Duhova.

Sem srede i petka, jednodnevni postovi su, prema Novom kalendaru, 18 januar - Krstovdan; 11 septembar - Usekovanje sv. Jovana Krstitelja; i 27 septembar - Vozdviženje Časnoga Krsta.
Božićni post traje, po Novom kalendaru od 24 novembra do 7 januara. Post za praznik Velike Gospojine traje od 14 do 28 avgusta. Dužina Petrovskog posta zavisi od toga koga datuma je praznik Vskrsenja Hristova. Veliki ili Uskršnji post traje, uključivši i Strasnu sedmicu, četrdeset dana, a kada počinje zavisi od toga koga datuma je praznik Hristovog Vaskrsenja."

Danasnje vreme je puno izobilja u svakom pogledu. Ta lagodnost je coveku omogucila i gojaznost a oni koji poznaju anatomiju znaju i koje su negativne strane te moderne bolesti. Ja ih necu nabrajati, dovoljno je sto su moj hleb nasusni. Da nije njih, mozda bih i gladovala.
Da se vratim postu. Pokusavajuci promeniti izgled i svoju prirodu "mucila" sam sebe i svoje telo odricanjem od hrane. Tako sam se oslobadjala ne samo kilograma vec i migrena koje su me godinama mucile.
Kontrole krvi su bile na zavidnom nivou: bez masnoce, bez povisenog secera i dodatnih stetnih sastojaka. Lekari nisu bas bili zadovoljni, nisu puno zaradjivali na meni.
Odricanje od hrane je jacalo moju volju i istrajnost, postala sam osetljivija za dogadjaje oko sebe, pocela "hvatati" signale ljudskih misli i osecanja. Dozivela sam mnoge anegdote znajuci sta drugi zele ili kako ce reagovati u pojedinim situacijama. To mi pomaze bolje shvatiti i prihvatiti svoj zivot i ljude koje susrecem.
Prva tri dana su mi bila najteza, osecaj gladi me cinio nervoznom, pogled se automatski zaustavljao na poslasticama. Nagrada mojoj uzdrzljivosti nakon ta tri dana je bio dublji i mirniji san, povisen energetski nivo i bezgranican osecaj radosti.
Nisam postila po nikakvom kalendaru jer se ne orijentisem po crkvenim normama. Ne zelim kritikovati crkvu i njena pravila, ona je kroz vekove bila ljudska podrska i vodic, okupljala ih u zajednicu i tesila ih u teskim trenucima. Moja zelja za nezavisnoscu mi ne dozvoljava pripadnost bilo kojoj zajednici (veri), slobodna volja odlucivanja je za mene najvaznija u zivotu. Postila sam zavisno od sopstvenog vodica ili telesne tezine, nedelju do dve, dva tri puta godisnje. NIsam nista jela a pila tecnosti po potrebi: vodu, caj, kafu ili bezmasnu supu. Na stranicama interneta ima bezbrojnih preporuka kako i zasto se treba postiti. Zato i necu dublje zalaziti u tu temu.
Pozdrav svim Poljancanima
Gordana






g.z.schmid

Broj poruka : 24
Datum upisa : 12.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ? Empty Re: БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ?

Počalji  Aca BPU Sub Jan 21 2012, 23:35

Lepo je od Gordane što je ovaj članak o postu napisala. Pozdravljam je što se nakon dužeg vremena oglasila. Samo jedna mala ispravka u vezi Božićnog posta. Napisala je da on počinje 24.novembra, možda je i tehnička greška, a zapravo počinje 28.novembra. Ovo dobro znam jer sam rođen dan ranije, 27.novembra na dan sv. Apostola Filipa. Toliko, pozdrav Gordani i ostalima.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ? Empty O postu

Počalji  g.z.schmid Ned Jan 22 2012, 08:30

Very Happy Novembarski dan posta je sa internet strane i taj deo sam kopirala i oznacila navodnicama. Ja stvarno ne znam kad i koliko dugo traje koji post. Secam se iz detinjstva da je moja baka postila oko Bozica, onda je jela uglavnom vocni kompot sa hlebom umesenim bez masnoce, a sva njena jela su bila bez zivotinjskih sastojaka. Poput vegana.
Na kraju svakog tog posta koji je trajao nekih 40 dana dobijala je upale obraze, a odeca bi joj bivala presiroka. O njenim duhovnim uzdizanjima nije pricala sa mnom, tako da o tome nista ne znam.

Eto to za Acu Bru Smile

Srdacan pozdrav svim Poljancanima
Gordana

g.z.schmid

Broj poruka : 24
Datum upisa : 12.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ? Empty Re: БЛАЖИТЕ ЛИ ЗА БОЖИЋ?

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu