П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НАША НАРОДНА МУДРОСТ.

2 posters

Ići dole

НАША НАРОДНА МУДРОСТ. Empty НАША НАРОДНА МУДРОСТ.

Počalji  Чика Љуба Pon Feb 06 2012, 17:54

Једном сам написао како се не сећам неке народне песме која је изворно из нашег краја. Онда сам на Фб нашао да Небојша Дисић тврди како је песма "Џам Стојанке" настала у Пољаници и то ме подстакло на размишљање. За поменуту песму не могу ништа да тврдим, али сам се сетио једне друге, коју су нам певале (или препричавале) баке и мајке, а за коју бих се заклео да потиче из нашег краја. Песмица иде овако:

"Отишај деда колци да бере,
колци да бере бачу да гради,
бачу да гради бостан да сади..."

Онда има још пар строфа којих се се сећам добро, а које говоре о томе како је деда засадио бостан, али се навадиле неке три девојке да му краду бостан. Па песма наставља:

"Фатија ги деда теј три девојке;
првња му вика: 'пушти ме дедо,
пушти ме дедо, ја сам ти унука'.
-Кад си ми унука, а што тражиш тука?

Друга му вика: 'пушти ме дедо,
пушти ме дедо ја сам попова'.
-Ако си попова, саг си ми готова.

Трећа му вика: 'пушти ме дедо,
пушти ме дедо ја сам ти сваћа'.
-Ако си ми сваћа, таман ти се фаћа!".

Тако сам ја запамтио а можда има разлика у неким финесама које не умањују вредност песме.
Чика Љуба
Чика Љуба
Admin

Broj poruka : 250
Godina : 82
Локација : Ниш
Datum upisa : 25.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

НАША НАРОДНА МУДРОСТ. Empty Re: НАША НАРОДНА МУДРОСТ.

Počalji  Aca BPU Sre Feb 08 2012, 00:39


Ja sam pesmu, koju spominje čika Ljuba, čuo tek nedavno, na rts, u emisiji "Šljivik". Završio sam samo nižu muzičku školu tako da nisam baš kompetentan da analiziram. Pesma svakako potiče sa naših prostora ali nije direktno iz Poljanice. Poljanica, na žalost, nema svoju izvornu pesmu ili kolo, kao ni novokomponovanu, kao što je ima npr Kuršumlija "Mi smo deca Kuršumlije" i mnoge druge. Takođe, opet na žalost, Poljanica u prošlosti nema posebno popularnog muzičara, svirača ili pevača, iako njeni meštani važe za vrlo vesele i raspevane ljude. Ima i talentovanih, naravno, ali prošlost nije mnogo obraćala pažnu na to i to je velika šteta.
A što se navedene pesme tiče "Puštaj me dedo..." ima i još nekih strofa koje je izvođač sa svojom grupom izvodio. Jedino mogu da navedem da je pesma "napevana" kako se to kaže u muzičkom žargonu, zaravo na melodiju "Žikino kolo", koje je narodno i autor je napoznat. A možda je i obrnuto, da je od pesme i nastalo kolo. "Žikino kolo" se takođe peva "Igrajte deco Žikino kolo...i t.d." pa se lako može uporediti.
Svakako, ostaje činjenica da Poljanica zvanično nema svoju sopstvenu pesmu, kolo ili igru. Bar meni nije poznato.
Pozdrav!
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu