П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GDE SMO STALI?????

Ići dole

GDE SMO STALI????? Empty GDE SMO STALI?????

Počalji  Aca BPU Čet Avg 02 2012, 18:54


Prvo da primetim da je forum sve manje posećeniji, da zavisi od naših poseta sa pisanjem, odavno bi manjkao. A poseta ima, samo skoro niko ništa ne upisuje. Pitam se da li i ja treba da se "smirim" i batalim ćoravuj rabotu.Na moje članke niko ne odgovara, da mi bar kaže da nisam u pravu, tako da se veoma neprijatno osećam. Uskoro će jesene a za njom i zima, mada još ni leto i predstojeće suše nismo pregrmeli. Zapušten forum, zapuštena Poljanica, izlaz se ne nazire.

Imao sam priliku da pročitam Prostorni plan grada Vranja, i to u detalje. Plan u suštini jeste dobar, ali je preambiciozan, prilično nerealan i dugoročan. Ja lično nikada neću da prihvatim činjenicu da je Poljanica ili bilo koje njeno selo deo Grada Vranja, jer fizički to zaista i nije. Čak ni Poljanica nije što je bila, svela se na urbani deo u priobalju Veternice, i smatram da taj pojas treba i forsirati. Pominju se opštinski putevi sa svojim brojevima (OP) od kojih neki davno ne postoje, na zemljanoj su podlozi pa kao da nikada nisu ni postojali. Neko ko je pisao, ne poznaje taj teren najbolje ili dugo nije bio tamo. Teritorija opštine Vranje (sada grada) je prilično velika i treba je razdvojiti na više delova, celina, geografski i prirodno. Negde sam u Planu naišao na pojam prigradski deo Vlasa ili tako nekako, ne može tako, Vlase je predaleko (iako je samo 20-ak km u pitanju) i odvojeno planinskim usecima pa i samim planinama. Vlase, ili da kažem Poljanica mora imati svoju teritoriju nezavisno od drugih, samim tim i svoje prihode, svoju vlast, ali stvarnu, ne samo na papiru.

Nerealno je praviti onakav Plan za oblast koja sve više ostaje bez stanovništva po rubnim delovima, treba biti skromniji i ne zavlačiti stvarne potrebe u preambiciozne planove i ideje. Jeddino što mogu da prihvatim, iz tog infrastrukturnog dela, to je spajanje puteva, put Mijovce - Vranje sa Leskovcem dolinom Veternice, i puta ka Urmanici, Beliševu i dalje ka Vladičinom Hanu. Lalince ne može biti u zoni ovog puta, jer je to selo sve manje naseljeno. Raskrsnica ta dva puta mora biti u Vlasu i to je jedino realno moguće (da ne govorim hoće li biti sredstava i za toliko), ali ajde. Ko sam ja da prihvatim ili ne, mislio sam na moju svest, šta ona može da smatra makar teoretski realnim a št ne. Po tom Planu se ne može raditi niti planirati, mora se nešto korigovati što se Poljanice tiče, treba jačati Vlase i sela u zoni obala Veternice, videti ponovo te poljoprivredne planove ali ih svesti na realnost. Gledam centar Vlasa na slikama, to selo je idelano za mali gradić sa svim potrebnim uslovima za pristojan život, a da se snabdeva iz okolnih sela poljoprivrednim proizvodima. Da se vidi neko eventualno navodnjavanje nenaseljenih terasa Veternice, ili kako se to već stručno kaže, mora da se misli i na transport proizvoda, koji bi se tamo uzgajali. Što se posla tiče, može da ga bude, samo na žalost, vrlo malo, skoro nimalo po kancelarijama, za takozvane primače plata koji ništa ne rade. Posao je u poljoprivredi, šumarstvu i malo ugostiteljstvu, i tu je kraj. Nema fabrika, šta da proizvode, automobilske gume a nema ni pristojnih puteva. Neznam ko je vlasnik ili upravnik YUMKO-a u Golemom Selu, ali ta zgrada mora da dobije poljoprivrednu namenu, kakav crni tekstil, Kinezi su tu stavili monopol, neznam ni ko ih dovede da nam unište privredu i trgovinu. Ali mora da se požuri, ovim tempom naš kraj ide samo u pustoš, u zapuštenost. Koga zanima svoj kraj, neka pogleda Prostorni plan, izvuče šta smatra realnim i neka bude neka vrsta menadžera za svoje selo, ukoliko se meštani slože ili ne. Žao mi je što Poljanica ima toliki kapacitet a toliko malo ljudi, i to uglavnom bez posla koga može biti na pretek. Ja sam probao šta sam mogao, molio, razmišljao, zvao, pričao...sve bez uspeha. Uostalom, Prostorni plan grada Vranja je od pre 2. godine, a ni prstom se nije maklo po njemu. Bar ne u Poljanici, ako i jeste, onda polovično i fušerski. Naše je da biramo, hoćemo li čekati neko bolje vreme za realizaciju tog plana, ako za to vreme nekog još bude bilo u Poljanici, ili preći u konkretne akcije, ukoliko ima nekoga ko bi želeo i mogao da doprinese na bilo koji način spašavanju (napredak je vrlo daleko) Poljanice. Godine prolaze, vreme radi za nekoga, za Poljanicu sigurno ne. Dokle smo stigli, što smo stali i kako ćemo dalje??? Ako ćemo tapkati u mestu, onda da bar "olakšamo" forum za toliko pisanija i uklonimo takve teme. Jer onda ne znam o čemu drugom da pišem, o kraju koji maltene umire u punoj lepoti, punog kapaciteta, nemam nameru. Zašto sela u dolini Veternice, ali na Leskovačkoj strani, cvetaju i napreduju a naša u Poljanici umiru, i to ona kraj glavnog puta i reke Veternice, kao na primer moje selo Uševce??? Hoće li mi neko ikada na to pitanje odgovoriti?
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu