П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PREDLOG UREĐENJA I NAPRETKA SELA UŠEVCA

Ići dole

PREDLOG UREĐENJA I NAPRETKA SELA UŠEVCA Empty PREDLOG UREĐENJA I NAPRETKA SELA UŠEVCA

Počalji  Aca BPU Čet Jan 03 2013, 17:37


U razgovorima na Čatboksu ovog foruma, čika Ljuba navodi da bi trebalo da svako selo ima neki svoj plan, u slučaj da uprava Grada Vranja ima nameru danešto uradi u selima Poljanice. Iako sam skeptik da će navedena uprava bilo šta uradi, računam na neku podršku države, da preko svojih organa "PROBUDI" decenijama uspavanu vlast u Vranju, da mnoge lezileboviće, gde se nezna šta je čiji resor, jednostavno primora da nešto urade. Pa da ne bude kako mi u selima, ili smo iz tih sela, neznamo ništa i nemamo nikakve planove, evo demanta. Imamo mi planove, ali ne spisak želja koji se nalazi u raznim Planovima i dugorčnim Programima grada Vranja, gde neko svoju maštu stavlja na papir, i što je strašno, overava službenim pečatima. Negde sam čak i našao plan kojim bi Morava uzvodno potekla i spojila se sa Vardarom....pa stvarno neko misli da može da se podsmeva inteligenciji običnog čoveka, a kamo li nekog ko nešto i zna. Ali da ovo ne pređe u kritiku, da se držim naslova. Evo, recimo, tog nekog realnog i stvarno održivog plana za selo Uševce, (naravno, ovo je apsolutno nezvanično, zna se iz kojih razloga).

Selo Uševce, po zadnjem, naravno ne baš pouzdanom popisu stanovnika, ima oko 117. građana, u međuvremenu su neki i pomrli, a zvanično na izborima u maju prošle godine, bilo je upisano okruglo 100. građana sa pravom glasa u birački spisak. Neka bude uvek +- 10, za svaki slučaj. Ima građana koji su prijavljeni na drugim mestima a žive u selu i obrnuto, koji žive u gradovima a prijavljeni su u selu. Ja lično nisama ni građevisnki inžinjer, ni projektant, ni stručnjak za puteve i saobraćaj uopšte, ali polazim od toga šta bi treb alo najhitnije da se uradi u mom selu, kako bi se neko privoleo da u njemu ostane, ako tamo živi, ili da se u njega vrati neko ko u njemu ne živi, Ovaj plan, na žalost (a ne pada mi na pamet da objašnjavam iz kojih razloga) ne može zadovoljiti svakog stanovnika sela, niti ja imam tu nameru niti to očekujem, niti je to realno moguće izvesti. Ovim planom, automatski stavljam van njega kuće i imanja daleko od glavnog puta ili priobalja Veternice i Smiljevačke reke. Iz razloga što je prosto nemoguće napraviti put do njihovih udaljenih kuća koje vise po bregovima. Neizvodljivo je napraviti put ni kroz svaki deo sela, namerno neću da kažem mahala, jer Turci su otišli iz Poljanice još 1878. godine i tu reč ne želim da upotrebljavam bez ikakvog pardona. Ne postoje nikakve mahale u Uševcu, samo se određeni delovi sela tako zovu od turskog doba.
U zoni glavnog puta, sa obe strane, ima oko 40. kuća u kojima uglavnom stalno žive ljudi (opet i ovde važi ono +-10), i to su uglavnom lepe i nove kuće, ima i višespratnica, a ima i nešto starih kuća od ranije koje nisu menjale svoj izgled značajno. Ovde ne spadaju kuće u priobalju Veternice i Smiljevačke reke, koje su udaljene od 20 do 200 - 300 metara, i kojih ima skoro isto toliko, opet +-10. Ja ću se za sada držati realnog, dakle zone glavnog puta, i ne vidim zašto se to ne bi svidelo nekima čije su kuće van ove zone, evo, na primer nije ni moja. Ali, možda će se vremenom stvoriti uslovi, otvoriti neki poslovi (širok je spektar, ali rano za planiranje) pa će i neke od ovih kuća sticajem okolnosti dobiti put do svoje kuće. Ne može nikako da važi i da se primenjuje pravilo jednako za sve, niti je bilo niti može biti. I evo tog plana, skice, kako hoćete, za početak. (Jednom me je neko pitao ko sam ja da planiram u ime sela, pa ponavljam, ovo je samo moje razmišljanje i potpuno je nazvanično, tako da nekog ne bi nerviralo).

1. Možda i ne treba spominjati, to važi i za mnoga druga pa i za sva sela, je kvalitetno asfaltiranje puta Vranje - Mijovce (puta kroz Uševce), bez igranja, krpljenjenja peskom i drugih budalaština. Put ima dobru podlogu, treba ga ASFALTIRATI posle više od 30. godina, i bio bi red, da ne potežemo pitanje zašto je do sada samo delimično i nekvakitetno krpljen, ko je nadležan a ko odgovoran, ko plaća a ko naručuje radove, koje su količine u pitanju i niz drugih stvari...a ima tu posla za razne organe... Prosto ko pasulj - asfaltirati postojeći put, nema gradnje, probijanja...put je već bio asfaltiran, ne zanima me koje je kategorije (dok ne saznam a saznaću i to).

2. Nabavka i ugradnja transformatora odgovarajuće snage na granici između Sekirja,Uševca i Dobrejanca, u zgradici trafostanice u Uševcu, koji će neomatano snabdevati postojeću mrežu, stim da nema prekida, žmirkanja, blinkanja, pada napona... Zameniti stari jedva funkcionalni transformator, šta tu ima nejasno, pa ljudi plaćaju utrošak električne energije pravim novcem, a kupuju "lažnu struju". Kada to urade, onda neka vrše prinudnu napkatu i obustavu el. energije dužnicima. Ovako, kakav proizvod, takvo i plaćanje. Nikola Tesla je davno izmislio struju, greota da je da je ona u selu Uševcu katastrofalno slaba, da je mreža stara više od pola veka...

3. Realizacijom tačke 2. se otvara mogućnost za postavljenje ulične rasvete, naravno u zoni glavnog puta (za početak). E sad, da li će se izmeštati stubovi od betona koji su "mudrošću nečijom" postavljene podalje od puta na sam put ili će se kupiti 10. betonksih bandera za isto toliko sijalica, neka Grad i EDB vide šta im se više isplati.

4. Ispred svake kuće u Uševcu, koja se nalazi uz glavni put, postaviti plastični kontejner zelene boje, znamo svi kako oni izgledaju, zadužiti domaćinstvo i vezati ga ugovorom da plaća odnošenje smeća, koje bi jednom nedeljno odvozila gradska čistoća. Ja recimo, tu uslugu, plaćam mesečno 278. dinara pluis 35,dinara poštarina. Neznatna cifra, ali isplativo. Nema kontejnera? Pa malo li ima plastike po Poljanici, bačene gde je ko stigao? Teško li je uraditi reciklažu i proizvesti određeno broj kontejnera. Siguran sam da je veća težina baćeene plastike od potrebne težine - mase za proizvodnju tih kontejnera. Možda Poljanici baš treba jedna takva fabričica koja će otkupljivati sirovine i proizvoiditi te sudove za smeće, kako to sručno nazivaju ljudi iz Čistoće. Ima tu i neko radno mestašce, ima tu posla i za nezaposlene koji uzalud traže pečurke, a ujedno bi se čistila Poljanica, reke i potoci, putevi i njive, livade...Treba se samo malo posvetiti ovoj temi, nije teš'ko nimalo i nije nerealno. Realnije je sigurno od spajanja Morave i Vardara.

5. Po jedan pešački most nije neka investicija, za kuće koje su blizu glavnog puta preko reke, za jedan je već obezubeđen materijal oko 90%. Izgradnja betonskih mostova za saobraćaj je čista utopija, nema ni potebe, nema ni vozila, a ako ih ima, nivo reke je odavno ,manji nego ranijih decenija. Ali, ako nešto zaživi i ukaže se potreba za takvim mostom, ako se prethodno poveća promet saobraćaja, lako ćemo. A ne sada za drvokradice, za njihove traktorčiće, freze i terenska vozila ko0ja su pretvorili pojedinci u transportere za ogevno drvo, jer van glavnog puta im., saobraćajna dozvola nije potrebna.

6. Rasćistiti sa prekršajima i kriminalom, kako u selu tako i u celoj Poljanici, od bacanja smeća u reku, preko krađe i nedozvoljene seče šumaa do seksualnog iživljavnja nad retardiranim i maloletnim devojkama. A svega ima, dragi
prijatelji, ima i zna se, samo se ćuti, Treba malo povesti računa i o moralu, sprečiti bolesne i izopačene pojave, a ne smejati se njima i praviti šegu od toga.

Ostale tačke zavise od realizacije prvih šest. Pozdrav svima...
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu