П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Beli pop i učitelj Žika

2 posters

Ići dole

Beli pop i učitelj Žika Empty Beli pop i učitelj Žika

Počalji  vesna Sub Feb 22 2014, 19:57

Moj  g.o u Gradnji  iskoristila sam  izmdju ostalog   prikupljajuci materijal  za moje porodično stablo.  Naslušala sam se prica I prica . Imam potrebu da jednu od tih prica iz istorije podelim  sa svima koji  imaju  neke veze sa Poljanicom  konkretno  sa Gradnjom . Poljancani koji su odrasli u njoj I koji zive sigurno znaju  pricu o Belom popu, ali čini mi se da s u je zaključali a ključ zaturili pa ga nešto I netraže.
Dakle ,evo ovako  u VR-u je u XVIII veku  živeo  je  Ilija.  Imao je radnju.Voleo je da peva crkvene pesme  .U Gradnji nije bilo svestenika , zato su ljudi iz gradnje otisli u VR-e. Neznam iz kog razloga pozvali su bas tog Iliju koji se premisljao I prihvatio.
Stalno je nosio beli prsluk  I bele pantalone zbog cega je dobio nadimak Beli pop.Bio je pametan I znao je sa Turcima .I pored Turaka radio je sve poslove svestenika  a da nije imao problema .Radio je I na opismenjavanju. Sahranjen je u dvorištu Crkve.
Svi njegovi potomci su bili svestenici  a potomak Steva Mladenovic učitelj. Učitelj Steva je imao ćerku Vukosavu –Vuku koja se udala za Ziku Miloševića iz Beograda .On je ostao da živi u selu .Bio je učitelj. Učitelj Žika je bio  učitelj I mom pokojnom tati. Ovo je prošlost.
I svi mi koji smo odatle treba da je znamo I ponosimo se njome.Možda kada saznamo proslost možemo bolje da upoznamo naše moralne obaveze u sadašnjosti.
Napisah u ovo u želji da  će aktivni , manje aktivni forumaši kao I čitači postaći  sebe da urade nešto za kraj odakle su  onoliko koliko mogu, a da ljudi koji žive u Gradnjanskoj parohiji(Gradnja,Kruševa Glava ,Strešak,Stance,Uševce,Urmanica,Smiljević,Dobrejance,Sekirje,I Drenovac ) ne odustanu od sredjivanja Crkve I učine napor u obnovi inicijative za spasavanje Crkve od propadanja.
Pozdrav svima

vesna

Broj poruka : 48
Godina : 56
Локација : beograd
Datum upisa : 04.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

Beli pop i učitelj Žika Empty Re: Beli pop i učitelj Žika

Počalji  dragan Ned Feb 23 2014, 11:00

U pravi si Vesna, svoju istoriju moramo znati. Kao prvo tu istoriju su pisali naši preci, kao drugo ona nas uči da u budućnosti mi ne pravimo greške koje su oni činili a i moramo ostaviti pokolenjima koji dolaze iza nas ko su, odakle su im koreni. Ostale su priče u sećanjima starijih žitelja, te činjenice o znamenitim ljudima i dogadjajima koji su se dešavali u bliskoj i daljoj prošlosti našeg kraja bi upravo mi trebali zapisati i ostavti pokolenjima, pa ako mi ne možemo, neka oni daju ocene i sud o njima.
Da budem iskren, iako sam tamo rodjen i živeo, o Belom popu sam saznao u poslednjih nekoliko godina upravo na ovim našim stranicama. Isto je tako slučaj i sa masovnom pokolju Uševčana u I svetskom ratu. Koliko je takvih velikih i malih ljudi postojalo u Poljanici, koliko se takvih manjih i većih dogadjaja odigralo u Poljanici koji su imali presudnog značaja za odredjeni broj porodica, za dalji tok istorije u Poljanici? Postoji veći broj znamenitih i zanimljivih osoba u Poljanici koji bi upravo ovde trebali da dobiju svoje mesto. Ja sam u prethodnom postu upravo zato postavio vrlo oskudan materijal o pokojnom generalu Svetislavu Stojanoviću Bizonu koji o njemu postoji, nadam se da će i drugi poći našim stopama.
Pored pisanja potrebno je i ostavljati trajne uspomene na njih, kao što je upravo tvoj predlog sredjivanje crkve, davanje njihovih imena na zvaničnim institucijama Poljanice itd.
Dragan Pilistar

dragan
Admin

Broj poruka : 40
Datum upisa : 28.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Beli pop i učitelj Žika Empty Re: Beli pop i učitelj Žika

Počalji  vesna Ned Feb 23 2014, 23:16

 Dragane, slažem se da je veoma važno poznavati istriju svojih predaka . .P isani tragovi prošlosti , mogu da deluju podsticajno u vremenu  kakvo je ovo današnje . Sećanja na ljude koji su I u težim vremenima nalazili slamčicu spasa u beznadežnim životnim prilikama,možda mogu da daju šansu  svakom  da uradi nešto što će mu vratiti samopouzdanje …veru da nepostoje nerešivi problemi-za sve postoji razlog ,treba ga naći I delovati na NJEGA kakav god da je.Ovde mislim na ljude koji žive u Poljanici I koji nevide izlaz.  Predlog da se imena ljudi koji su unapredili zivot u selima Poljanice daju zvaničnim institucijama…fantastično …Tako bi se svi svakog trena  podsećali da je bilo I ranije teških vremena  kada su naši preci poput ljudi  iz Gradnje koji su otišli u VR –e  da nadju sveštenika  I to u vreme ,,pusto tursko,,. A SADA Crkva u Gradnjanskoj parohiji  je zapuštena ,putevi do nje samo što nisu urasli …jadno,tuzno I nada sve grešno.
Verujem da bi bio pun pogodak , neki oblik obeležja  “ Beli pop “ ,na  skretanju  sa puta Vranje- Miovce za Gradnju ,kao jedno od prometnijih mesta  sto bi izvečtač RTS-a iz VR –a mogao da medijski  isprati u udarnim iformativnim emisijama .Škola u Gradnji -Žika Milošević, ako nemože  da se oš-i u Vlasu menja ime.
Draganovi I moji predlozi ne traže neku  finansijsku podršku već volju, želju  kojom bi se ljudi probudili I tražili slamku spasa umesto priča o kanalu , puteva koji  se verujem mogu ostvariti  u daljoj budućnosi , a do tada  treba da se radi na povratku samopouzdanja  svih koji žive u sadašnjosti  da bi kasnije bilo moguće ostvariti planove koje iz sadašnje perspektive izgledaju utopističi. PRIMER je poravka puta VR-Miovce : verujte mi  skim god da sam komentarisala niko nije verovao I svi su mi uzvraćali doslovce ovako: ma Veke,nikoj nas gleda…nema …svi otidoše ,a ostade sirotinja,,  Volela bih da čujem kakvi su sada komentari jer telefonski  je drugačije razmenjivati inf. I utiske.
Eto  zato, mislim da treba raditi na duhovnoj obnovi , veri I sećati se predaka koji su bili takodje u teškoj situaciji ALI NISU GUBILI VERU I NADU-NISU SE PREDALI .
Pozdrav

vesna

Broj poruka : 48
Godina : 56
Локација : beograd
Datum upisa : 04.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

Beli pop i učitelj Žika Empty Re: Beli pop i učitelj Žika

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu