П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ŠTA TO BEHU MESNE ZAJEDNICE?!

Ići dole

ŠTA TO BEHU MESNE ZAJEDNICE?! Empty ŠTA TO BEHU MESNE ZAJEDNICE?!

Počalji  Aca BPU Sub Maj 28 2011, 14:08

Mislim da je Poljanica preveliki zalogaj za one koji žele njen oporavak, kao celina. Mnoga sela, da ih ne nabrajam, apsolutno nemaju nikakvu perspektivu, na ivici su gašenja. Ma šta da se dogodilo, pa i da država uloži određena sredstva (da prekinem više da napadam sopstvenu državu), teritorija mesne zajednice Drenovac će za 10.godina postati pustara. Što se Golemog Sela tiče, osim centralnog dela, okolna sela će doživeti istu sudbinu. Sam narod, koji je otišao iz tih krajeva, ne pomišlja da se vrati u doline i na bregove, kad već u novembru mrak padne u četiri popodne a ionako loši putevi se raskaljaju. Meni je zaista žao što ovo iznosim ali to je nepobitna činjenica. Možda je i to razlog što se članovi foruma ne oglašavaju. Ja insistiram, molim i preklinjem, da se svi složimo i koncetrišemo se na urbani deo Poljanice, od ulaza u Uševce do izlaska iz Golemog Sela, uključujući priobalni deo Veternice, kao i prilaze Gradnji i Stancu i izlasku iz Vlasa prema Dragobuždu, takođe uz priobalje tih pritoka Veternice. Jedino tu se mogu stvoriti uslovi za više delatnosti iz nekoliko grana privrede. Taj predeo, gde se prilično širi dolina Veternice pa opet sužava u podnožju Kukavice, ima neke šanse ne samo da preživi već i da se razvije. Za sve drugo, nažalost, prekasno je. U tom ruralnom delu jedino može poljoprivreda i šumarstvo da se održi i to ograničeno. Treba se skoncetrisati na stočarstvo nekim vidom udruživanja, uz ne velika ulaganja, kako bi se onaj urbani deo oko Vlasa posvetio drugim oblastima, zadržavši ratarstvo, voćarstvo i povrtarstvo tamo gde je moguće. Mora se aktivirati pogon "yumko" i pridodati još neka industrija, zanatsvo, mala privreda, poboljšati trgovina i usluge. Mesne zajednice su prošlost na širem području Srbije a posebno u Poljanici. Može biti samo jedna, ujedinjena sa sedištem u centru Vlasa i nikako drugačija. Ta inicijativa se mora pokrenuti i već odmah, to je legitimno pravo građana koji žive na tom prostoru koje se ostvaruje referendumom. Zakonom su još uvek predviđene mesne zajednice, referendumi i mesni samodoprinosi, problem je što opštine to ignorišu, a posledica toga je gašenje sela. Pet puta se popravlja put na području grada a nijednom na području sela. Zato se uvoze proizvodi iz inostranstva koji i te kakn uspevaju u našim selima. To uništava našu poljoprivredu a i standard naših građana. Mislim da sam prilično objasnio. Ne trebaju Poljanici skupe poljoprivredne mašine koje će rđati u hangarima, već proizvodnja životnih namirnica domaćeg porekla. Nismo mi ni Švedska ni Švajcarska već Srbija. Pružićemo se koliko nam je jorgan dugačak i biće nam toplije..... Pozdrav!
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu