П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KUDA IDE POLJANICA?

2 posters

Ići dole

KUDA IDE POLJANICA? Empty KUDA IDE POLJANICA?

Počalji  Aca BPU Uto Mar 20 2012, 23:39

Znam da Poljanica ne ide nikuda, ostaje tu gde jeste. Danas je došlo proleće, u Poljanici se topi, nadam se zadnji sneg. Što se našeg foruma tiče, na kratko je bi "skočio" pa opet "potonuo" na ono turobno dno beznađa. Forum kao forum može da pravi pauze, da stagnira, njemu to ne škodi. Ali Poljanica više ne može da čeka. Došla je do te neke linije prevage. Ili će se malo " pokrenuti" ili će stati i pasti u ambis značajnog napuštanja, praznine i pustoši. Veliki deo Poljanice je već, sviđalo se to nama ili ne, otpisan. Živeće taj deo dok žive po jedan ili dva ukućana u Drenovcu, Dobrejancu, Urmanici... Mijakovce, Tumbu, Kruševu Glavu i da ne pominjem. Možda Vlase, G. Selo i Gradnja malo duže "požive". Ta sela još imaju neku šansu. Ali ne ako Poljanica u budućnosti bude i dalje imala jednog odbornika (ma ko on bio). Ne ako Vranje i Republika ne odvoje značajna novčana sredstva. Ne ako Poljanica ne dobije drugi status umesto 3.mesne zajednice. A što da ne dobije status opštine?! Jel zato što će onda za nju biti odvajana izvesna sredstva?! Pa to je njen jedini spas. Inače će biti nenaseljena oblast, ovim tempom vrlo skoro. Ko daje sebi to pravo da mnoge oblasti u Srbiji, poput Poljanice, pretvara u pustare?! Ako mi sami nešto ne preduzmemo do kraja jeseni, neće više nikad biti prilike. Dobro razmislite, moji zemljaci, koji ste u Poljanici ili van nje, a pratite forum. Hoćemo li da nam Poljanica živi, njen deo makar, ili ćemo je prepustiti samo uspomeni. Ja ću uskoro izneti svoj predlog i to upravo ovde na forumu. Neću nikoga ni da krivim ni da osuđujem. Svi smo na neki način krivi - što ćutimo i gledamo propast našeg zavičaja.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

KUDA IDE POLJANICA? Empty Re: KUDA IDE POLJANICA?

Počalji  Чика Љуба Sre Mar 21 2012, 18:57

Ацо, ову тему си покретао више пута до сада. И сигурно си у праву што се тиче стања у Пољаници. А што се тиче начина како да се стање поправи, твој предлог је (између осталог) да се Пољаници врати општина. Шта о томе мисле остали, то не знамо. Видимо да се наши чланови ретко баве тим проблемом. Покренули смо дискусију о садржају и изгледу овог Форума, и шта смо закључили? Ништа! Само нас два-три јавило се да каже нешто на ту тему. Зато не знам коме и са којим циљем да се обраћамо по питању статуса Пољанице. Шта, у ствари, можемо ми појединци осим тога што сада чинимо? Хајде нам реци, Ацо, како да вратимо општину у Пољаницу? Извини, не би требало да водимо овакав дијалог и све ми се више чини да радимо јалов посао. Обесхрабрује ме чињеница да су се ућутали и неки некадашњи активни чланови. Очигледно, од неког колективног рада нема ни помена, остаје да гађамо као усамљени слепи стрелци, па што погодимо то нам је. Ја за сада не намеравам да потпуно напустим рад на овим страницама, али време је да се и о томе озбиљно размисли. Нас двојица-тројица-четворица можемо да се дописујемо и мејлом, да друге не замарамо.
Поздрав Аци и Пољаници!
Чика Љуба
Чика Љуба
Admin

Broj poruka : 250
Godina : 82
Локација : Ниш
Datum upisa : 25.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

KUDA IDE POLJANICA? Empty Samo se kazuje...

Počalji  Aca BPU Pet Mar 23 2012, 00:41


Osećam čika Ljubo, izvesnu gorčinu u tvom pisanju i ona je potpuno opravdana. Obraćam se tebi jer vidim da drugi još ne učestvuju u ovoj temi. Znam da je suludo predlagati osnivanje opštine na prostoru gde nema stanovnika dovoljno ni za jednu mesnu zajednicu. Prema sadašnjim parametrima sada je to nemoguće, a kako će biti - videćemo. Ne želim da zalazim u politiku, to nije ni dozvoljeno, a ni politika se ne bavi nama već sobom. A od politike sve zavisi. Aj sad da čovek bude pametan pa da se snađe. Mesne zajednice nemaju neka posebna ovlašćenja ili su sve manja, opštine i gradovi ne vode mnogo brigu o selima i seoskim sredinama. Naopako, da pričamo o nekakvoj "seljačkoj buni", mi nismo po čestitom zanimanju seljaci, odnosno čak i ne živimo u našim selima, a i oni koji žive tamo, da nemaju neki posao teško bi preživeli od seljačkog zanata, mislim na poljoprivrednike. Neki će tamo sa punim pravom reći (bar za mene) šta hoće ti tamo vikendaši, mesečari, godišnjaci... mislim na one koji u sela odlaze vikendom, jednom mesečno ili jednom godišnje?! Ja idem na dve godine, a najviše se bunim. Ali ajmo iz početka:
Kažeš čika Ljubo da sam više puta pokretao ovu temu. Tačno, jesam, verovatno sam se mnogima i smučio. Rekoh da je gorčina u tvo0m postu opravdana. Ali ja bih voleo da se ta gorčina preseli u srca svih onih u čijim venama teče krv nekoga iz Poljanice, i po ocu i po majci. U srce svakoga ko voli svoj zavičaj, živeo u njemu ili ne. Ja neznam kako bi trebalo da se zove taj status koji bi Poljanica trebala da dobije, a moralo bi nešto drugačije, jer ako na ovome ostane, Poljanici našoj se ne piše dobro. Da li će to biti opština, srez, oblast neka, sam Bog zna. Ali ona mora imati neki status na osnovu koga će neko voditi brigu o onoliko stanovnika koliko su popisali na poslednjem popisu. Zaašto bi to bili građani drugog ili trećeg reda (ovoga ima širom Srbije), zašto da i oni nemaju bar elemantarne uslove za život. Valjda smo mi Srbi izdržljiv narod, ko bi to znao, ova ljuta i nezapamćena zima jeste pravila velike probleme, ali nekako se izdržalo. Bilo je i ljudskih žrtava, ali nevreme je to, šta da se radi. Moglo je biti mnogo gore.
Veruj mi čika Ljubo, teško mi je postalo da pišem o rekama sa kojih samo zveri i druga divljač pije vodu, o putevima i puteljcima koji su gotovo nestali ili njima samo zveri i divljač prolaze. Ja sam posle dugog razmišljanja odlučio da na forumu uradim još samo dve stvari. Prva, da napravim kakav - takav Uševački rodoslov, po familijama, trudeći se da ga spojim i povežem sa onim što je pisao Rista Nikolić. Da nakon nardnih sto godina (ako ovaj svet bude toliko trajao) neki potomci Uševčana znaju čiji su čukun i navrn unuci, koju su im slavu preci slavili i gde su im grobovi, ko je sa kim u rodu i tako dalje. Po principu "gde ja stadoh ti produži", naravno, ne pada mi na pamet da se upoređujem sa vrhunskim stručjakom R. T. Nikolićem. Njemu hvala i na onome što je napisao ne samo o mom selu nego i o mnogim drugim selima. Pa valjda mogu toliko da učinim bar za svoje selo, naravno, pomoći će mi u tome još nekoliko mojih meštana.
Drugo, da sačinim jedan skroman Projekat poboljšanja uslova života u mom selu, a da li će nekoga interesovati i da li će ga neko nekada realizovati - o tome ne želim ni da razmišljam. Ja toliko dugujem svom selu iz koga sam potekao i toliko mogu da učinim. Toliko mi i okolnosti dozvoljavaju. Znači to su dve stvari; a dok postoji forum; rado ću se priključivati svakoj temi koju bilo ko bude pokretao; samo sa mnogo manje žara i zanosa. Nemam ni ja puno vremena, imam i ja obaveza, i zimi i leti, džaba penzija i slobodno vreme, tu su drugi problemi. Verujem da i drugi nemaju vremena, ali zaista. Oni koji nemaju ništa bore se da prežive, oni koji imaju malo trude se da aimaju malo više, oni koji imaju malo više žele da imaju mnogo više, oni koji imaju mnogo više....žele još više i tako to ide. Mislim da su ljudi saterani u tesnac, izborna kampanja je u toku, pa ljudi smatraju da nekim pisanjem mogu da duboko zadru u politiku, a ako žele da pišu ona se sama nekako nametne, pa je (bar ja smatram) odziv na forum "ufitiljio", što bi rekao naš narod.
Nadam se čika Ljubo da sam umirio i tebe i sebe. Svakako ću biti među zadnjima koji će napustiti forum, znači neću izdati niti zatajiti, a šta će drugi da rade i kako, to ne bih znao. Veliki pozdrav svima.
P.S. Samo jedan savet, malo u šali a više u zbilji, manite se gledanja i slušanja predizbornih obećanja, posvetite se malo svom zavičaju, a političari neka vode kampanju.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

KUDA IDE POLJANICA? Empty Re: KUDA IDE POLJANICA?

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu