П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

4 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Aca BPU Sre Jan 11 2012, 01:27

Od Badnjeg dana, u Poljanici je pala velika količina snega. Put od Vranja prema Mijovcu je bio gotovo neprohodan, mnoga, ako ne i sva sela su ostala bez struje, kao i bez telefonskih komiunikacija na Telenor mreži. Jedan dan ni fiksna telefonija nije radila u nekim selima, odnosno mahalama. Nevreme je bilo snažnog inteziteta, gotovo je zateklo stanovnike Poljanice, kao i one koji su došli da proslave Božić u njoj, kod rodbine i prijatelja. Na facbook, mnogo nas rodom iz Poljanice, razmenjivalo je informacije o tamošnjem stanju, bukvalno se raspitivalo za domaćinstva u kojima žive sami ili stari ljudi. Danas, 10. januara, imamo informacije da se stanje malo stbolizovalo i da se još uvek radi na saniranju posledica i raščišćavanju snežnih nanosa.

Ovo je i neka opomena za Poljanicu i njena sela, kao i za nadležne, da ubuduće pomno prate situaciju, i da razmišljaju o eventualnoj bazi zimske službe nekog preduzeća, privremenog karaktera, kako se ne bi desilo da Poljanica opet bude odsečena od sveta. Naravno, ovo je elementarna i iznenadna nepogoda, viša sila. Predstavnici
vlasti u Poljanici su učinili što je u njihovoj moći, niko ne može biti kriv za to što se desilo, ali o bazi zimske službe treba ozbiljno razmišljati, tim pre što se ponavljajuj jake i ljute zime, sa puno snega, a narod je to ili malo zaboravio, ili neki to ne pamte. Toliko. Pozdrav svima, najviše forumašima i gostima na forumu, a gradjanima u Poljanici da se izbore sa nevremenom.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty ЗАБОРАВИЛИ СМО ШТА ЈЕ ПРАВА ЗИМА.

Počalji  Чика Љуба Sre Jan 11 2012, 10:55

Ти се, Ацо, увек бавиш актуелним темама. Тачно је да Пољаница ових дана има проблема са снегом, а то смо сазнали од наших комшија из саме Пољанице. А да ли је неко чуо да је Пољаница споменута у вестима, рецимо на РТС? Ја нисам чуо и то ми смета: као да је неколико села на Пештеру или око Црне Траве толико важније од наше Пољанице. И то је доказ наше маргинализације.
Људи на селу и зимске службе мало су се одвикли од великих снегова. Ми старији памтимо снегове који су допирали до крова тадашњих ниских кућица. Али тада није било струје и телефона које би снег покидао, а људи нису морали да се удаљавају од куће ако су имали дрва за огрев. Сада није тако и сваки већи снег ствара проблеме. Снег јесте пао ненајављен, али у право време, а на временске прилике ми не можемо да утичемо. Међутим, службе за одржавање путева морале би и могле би да се боље организују, то вероватно увиђају и сами. Што се тиче нестанка струје, ту је најчешћи узрок падање грана и целог дрвета на жице или водове. Надам се да се и Ћоса слаже са овом констатацијом. А то значи да трасе електро-мреже нису спремне за зиму, односно нису очишћене гране које "вребају" тренутак да падну на жице. Те трасе иду углавном преко приватних поседа и да је свако на свом имању урадио шта треба, било би много мање кварова и нестанка струје. Јер радници задужени за то (не знам колико их има) не могу све да стигну.
Виша сила је виша сила, али када се све сабере - човек је тај који мора да се носи са њом и ублажава последице. А кад човек затаји, многи други трпе и пате.
Ето, ако су други заборавили на Пољаницу, ми нисмо!
Поздрав Аци и свима нашима, зна се који су то!


Poslednji izmenio Чика Љуба dana Sre Jan 11 2012, 18:46, izmenjeno ukupno 1 puta
Чика Љуба
Чика Љуба
Admin

Broj poruka : 250
Godina : 82
Локација : Ниш
Datum upisa : 25.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty KAD BI SVAKO SVOJE ...

Počalji  Aca BPU Sre Jan 11 2012, 16:55


Bavim se ja čika Ljubo aktuelnim temama, život je to što jeste. Ipak, volim da zavirim u prošlost, a Boga mi i u budućnost, pa kad izračunam 1 + 2 + 3 = nevalja, jer jedno vuče drugo. Prošlost je tamo gde jeste i ne može da pobegne, ne može da naškodi niti da se puno promeni. Sadašnjost je to što jeste, trudimo se da se izborimo sa svim i svačim što nas snadje, a moramo malo i da mislimo na budućnost, bar na onu blisku, dugoročnu niko ne može da predvidi.
U pravu si što se tiče nestanka struje usled nevremena, i to nije prvi put. Tu se radi o ljudskom nemaru, ali za to bi trebalo da se brine država, da sprečava nemar pa i da sankcioniše. Ćosa radi u Elektrodistribuciji, neznam tačno šta, ali sigurno nije generalni direktor, jer bi smo to znali. Very Happy Ćosa jeste odbornik u gradu ili opštini Vranju, nije bitno, ali svakako nije predsednik opštine jer bi smo i to znali. Što se tiče mesnih zajednica, i pored dobre volje njenih predstavnika, već i deca znaju da one nemaju gotovo nikakva značajna ovlašćenja kao ranije. Ja sam demokratiju drugačije zamišljao, ali ajde da ne zadiremo u te teme. Loše je i neće biti dobro dok god svako selo ne bude imalo svog gazdu, a taj gazda ovlašćenja i instrumente da njima rešava probleme.
Znam da drveće ili grane od drveća pada na električne i telefonske vodove, nije to samo u našoj Poljanici već i evo, recimo, pored samog Beograda. Recimo, moj komšija i moj otac su isto vreme počeli da zidaju kuće. Komšija je zasadio jelke i breze koje su već ogromne, jer su za 32. godine dobro narasle. Grane tih jelki sui se već isprepletale sa vodovima od struje, telefona i interneta, jer sve je vazdušno. Ako ovde udari takvo nevreme, u opsnsoti će biti i moja kuća i instalacije. Ja sam mu drugarski rekao da ukoliko dođe do nesreće snosiće posledice, a on ne obraća pažnju. Zato već za koji dan idem kod njega i dajem rok od 7. dana da drveže poseče, u protivnom idemo na sud pa kako presude. Što se Poljanice tiče, kad bi svako svoje dvorištee uredio, svoju njivu doveo u red (ne mora da je obradjuje), kad bi ukloni svako drvo koje može da ugrozi bilo koju instalaciju, kad bi uklonio šiblje korov koje iz njegovog poseda viri na put bilo koje vrste, Poljanica bi zaista ličila na Švajcarsku.
Naš Ćosa je volonter, i za poslove koje obavlja ne prima lično dohodak, platu. To treba da bude posao zaposlenih službenika, inspektora, veštaka, sudija i tome slično. Niko nema pravo da na bilo koji način ugrožava imovinu od opšteg značaja, u ovom slučaju puteve i instalacije. Postoje odlični zakoni, sve je opisano, ali se uglavnom izriču mandantne i uslovne kazne, ili one najniže. Često sve prođe i običnom opomenom, a zahvaljujući mitu i korupciji, neki slučajevi se ei ne procesuiraju. Ako su ljudi sami nemarni, a nisu svi, jer ovi drugi ispaštju zbog onih prvih, onda tu mora da reaguje država i njeni organi, institucije i tako dalje.
Mislim da za našeg veka to nećemo dočekati, a posle šta će biti i ne treba mnogo da brinemo. Da ne bih zašao u neke teme koje nisu prikladne na opvom forumu, ovde ću u vezi sa tim i da završim. Samo da ponovim: Kad bi svako svoje uredio, problema ne bi bilo.
Pozdrav svim forumašima i gostima, a vidim ima i novih članova.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Ћоса Čet Jan 12 2012, 21:33

Zadnje informacije iz snegom zavejane Poljanice:
Glavni putni pravac Vranje Mijovce je konacno ociscen i saobracaj se normalno odvija,ne vazi vise reduciran saobracaj za putnicka vozila.
Ostalo je jos par sela bez struje i mislim da ce sutra i to biti reseno.Pre jedno 2sata stigla je i jedna ITC masina za ciscenje prilaznih lokalnih puteva.Organizovali smo par mladjih osoba da posete nekoliko bas ugrozenih starackih domacinstva koja su sama bez komsija da im pomognu oko ogreva i dostavljanja osnovnih namirnica koje im nedostaju.Jedino se nisu odazvali jos iz Telekoma jer ima dosta fiksnih telefona koji ne rade,najgore je sto ne rade prema Usevcu i Drenovcu jer u samom Drenovcu ima samo dva fiksna telefona a signal za mobilnu mrezu nema.Sutra cemo opet da zovemo nadlezzne iz Vranja i uputit zahtev kriznom stabu da obavezu gospodu iz telekoma da otklone kvrarove.Toliko za sada..
Pozdrav svima!

Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Ћоса Pet Jan 13 2012, 13:43

Danas je pocelo ciscenje lokalnih puteva u MZ Vlase,prvo su ocisceni prilazi do ambulante i skole u Vlasu,sada je trenutno u Gradnji....Radovi se nastavljaju!
Pozdrav!
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Ћоса Ned Jan 15 2012, 12:14

Da nevolja nikad ne ide sama evo jos jedne...U Krusevoj Glavi izgoreo trafo a puta nigde,jutros je vojska krenula preko Solacke Sene da cisti put a kazu da ima nanosa do 3m...Ako se u toku dana probije nadamo se da ce radnici EDV izvuci trafo i postaviti ga,ako ne bice jos jedan dan ljudi u tri sela u mraku...
Sto se lokalnih puteva tice tu je bolja situacija nesto bolja,jer je prohodnije a radi se jos mada sneg opet povremeno pada samo sada manjim intezitetom...
Pozdrav!
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Aca BPU Ned Jan 15 2012, 23:48

Imam dosta informacija o stanju u Poljanici u vezi ovog nevremena koje ne pokazuje nameru da se smiri i stabilizuje. Nadam se da ničiji život neće biti doveden u pitanje, što je ne daj Bože moguće, mnoga staračka domaćinstva su na prilično usamljenim i izdvojenim mestima. Verovatno mnogo njih oskudeva u nečemu jer gotovo je nemoguće i registrovati ih a kamoli svima prići, ali život je najbitniji. Žao mi je što odavde ne viodim načina kako da im lično pomognem, u mom selu su, koliko je meni poznato, svi u redu, moje selo je malo i zna se ko je u njemu stalno nastanjen. Ima dovoljno0 ljudi, pa ako negde i zapne, kao što je to kod Miće Zajca, gde u slučaju naglog topljenja snega može doći do problema, valjda će moji meštani imati malo ljudskosti da pomognu koliko mogu.
Nadam se da će se nekako ljudi u Poljanice izvući iz ove nepogode koja ih je zadesila, žao mi je i što je međuljudska komunikacija prilično opala zadnjih decenija. Ipak, još jednom, po ko zna koji put ponavljam, ovo neka posluži i kao opomena, nepogoda vreba svakog dana i treba biti spreman za svaku nedaću. Nakon ovog snega, bude li se naglo topio, može da dođe do velikih poplava, mislim da se narod prilično opustio. Ovo je znak da ne treba čekati, već što se m,ože uraditi danas ne ostavljati za sutra. Ćosa je kao čovek i kao odbornik u gradu Vranju pokazao da je spreman da da sve od sebe da se ljudima pomogne. Nijednu akciju nije osporio i iskreno mi je žao što sam letos malo nepristojno nastupio prema njemu. Ja nisam bio dovoljno upućen, pogrešno mi je mnogo togaq preneto od mojih pojedinih meštana, sad vidim da je "zastoj" upravo u onima koji se najviše žale. Još jednom ću ponoviti u vezi mostova u Uševcu, evo sad se muče da ih predju, sneg ne prestaje ili se njegov ostatak ledi. Sve im je obezbeđeno a oni su ipak dopustili da ih nevreme pretekne. Moraće ovu nepogodu da preguraju onako kako situacija nalaže, a kad da Bog te ona prođe, odmah u akcije makar nikada više ne bilo nepogoda.
Preporučujem Ćosi da nađe dva čoveka iz mog sela koji će stvarno da rade, bez da ih neko juri i tera, kao i da po istom principu to uradi u drugim selima ukoliko ima takvih slučajeva. Narod se prilično čudno ponaša, nema se vremena da se razmišlja zašto je to tako, već odmah u akciju, graditi mostove, seći granje i drveće koje može da ugrozi instalacije, svako neka čisti i krči korov i žbunje poredd puteva radi lakšeg čišćenja snega. Neka ne bacaju u reke i potoke sve što stignu. To je veliki posao, ali zalagaćemo se svi da preduzmemo mere da se po tome i postupa. Malo sam zbrzao ovde, nadam se da ćete me razumeti.
Velike pohvale Ćosi i onima koji učestvuju u akciji borbe protiv elementarne nepogode, i svaka kritika onima koji mogu a ne žele da se uključe u tu akciju. Veliki pozdrav svima.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Чика Љуба Pet Jan 27 2012, 10:54

У Власу нема струје, у оном делу где је ТВ и репетитор мобилне телефоније, а који без струје може да ради тек један до два сата. После тога престају све везе. Због тога тренутно нема мобилне телефоније са Пољаницом. Фиксни телефони још увек раде без проблема. Ово су подаци од јутрос, 27. јануара, на Светога Саву.
Свима срећан овај празник, а нека убудуће заобиђе Пољаницу са оваквим проблемима.
Поздрав!
Чика Љуба
Чика Љуба
Admin

Broj poruka : 250
Godina : 82
Локација : Ниш
Datum upisa : 25.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Ћоса Pet Jan 27 2012, 15:22

Juce smo bili totalno odseceni od sveta.Sneg je padao od srede,juce ceo dan i ima ga u samom Vlasu oko 70-80 cm...Za ostala sela da ne pricamo,snegaa ima preko jednog metra.Struju smo dobili juce osim dela gde je repetitor kako rece cika LJuba,sada je i to u funkciji.Od sutra krece jedan buldozer na prociscavanju lokalnih puteva.Regionalni put je prohodan ali samo za mala vozila zbog sirine,obavesten sam da i tamo radi buldozer jer cistac ne moze da probije smetove..Inace na poslu ne idem drugii dan pa odavde nesto sami organizujemo oko prevazilazenja ove situacije.Nadam se da cemo dobiti neku pomoc za najugrozenije i nekako dostaviti starackim domacinistvima.
Ako bude veze napisacu dalje sta se desava kod nas u Poljaniici.
Pozdrav svima!
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Aca BPU Pet Jan 27 2012, 16:20


Koliko kaže vremenska prognoza, padavine se neko vreme ne predviđaju za naredne dane, tako da se može pristupiti čišćenju glavnih putnih pravaca u Poljanici. Ne očekuje se ni topljenje snega zbog niskih temperatura, tako da bi se moralo uključiti i lokalno stanovništvo. Ne treba očekivati značajnu pomoć jer je recimo ovde kod Avale sneg preko 60. cm, iako, neznam zašto, na rts-u tvrde da je duplo manje. Znači, mehanizacija je neophodna svuda južno od Save i Dunava, gotovo u svim gradovima. Mislim da treba sprovesti neku opsežnu akciju po selima, radi čišćenja snega, ma koliko to zvučalo nerealno. Ako je opština Vranje proglasila vanredno stanje, a trebalo bi da jeste, onda postoji i niz mera koje se u takvim slučajevima primenjuju. Treba samo da se malo pročešljaju Zakoni i Propisi koji se odavno ne primenjuju, doduše nije ni bilo potrebe.
Odavno se kanim da napomenem, uvek zaboravim: Poljanica bi realno trebalo da ima neku lokalnu radio stanicu, ne jaču od 10 -15 vati, da pokrije čitavu teritoriju Poljanice. Ovo uglavnom radi obaveštavanja gradjana o situaciji. Znam da je bilo, znam i ko je držao, šteta što sada to nije kao što je bilo. I ja sam lično držao radio stanicu, lokalnu, koja je pokrivala 2 - 3 km u krug, i mnogo je značila za obaveštavanje jer je radila uz podršku mesne zajednice na čijoj teritoriji sam živeo. Šteta, zabraniše ove demokratske vlasti i "neograničena meddijska sloboda". Neka se drži Poljanica hrabro kao do sada, smiriće se ova zima, šta drugo da kažem.
Pozdrav svima!
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Zlatokopci Sub Jan 28 2012, 16:41


DRAGI moji poljančani
Pročitam sva vaša pisma u vezi svih dešavanja u poljanici pogotovo u vezi ovog nevremena ali to je
veća sila pa se mora izdržati,a bilo je i mnogo gore kada sam ja bila dete a iČIKA LJUBA to sigurno zna,
jer ste vi svi mlađi pa niste kao mi čistili put sopstvenom snagom tj. pravili prtinu da dođete do škole.
Strpite se malo docice ipoljanica na red za čišćenje jer do skoro mnogi u ovoj zemlji i nisu znali da mi pripadamo
MajciSRBIJI već su mislili da smo negde na Kosovu ili u Makedoniji.
Nisu davali ni vremensku prognozu za Vranje,ali mi smo ti braćo čvrst narod pa i ako neće da sačeka lepo vreme i nedaj bože umre
ima valjda još neke saonice da se nadju a to što nema goveda to ćemo lako uz pomoćMRKE da rešimo pre vremena.
OVO molim vas shvatite kao malu šalu naravno ne kao bavljenje politikom.JA sam inače rođena 28 maja 1947 god. u Golemo SELO tu pored veternice
tako da ham je glavna zabava u ovom vremenskom periodu bilo sankanje u Bulan a to je tamo prema Baljkovcu a sada bože moj
ima mnogo vrsta modernije zabave pa će preteraju deca zimu.A ako nedaj bože bude problema tu je ĆOSA jer kad ga je majka MILUNKA terala da ode malo dalje od Vranje nije smeo,ali nažalost nijue jedini pa sad izvolterešavaj probleme.
NADAM se da nećete zameriti na šalu pogotovo Cosa samo sam htela da kažem da znam njegovu porodicu a njega lično ne a znam da radi u elektro distribuciju.
JOš jednom pozdrav za sve poljančane Slobodanka












Zlatokopci

Broj poruka : 12
Datum upisa : 09.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Ћоса Sub Jan 28 2012, 22:47

Draga nasa "zlatokopci",
Drago mi je da si pocela da pises na ove teme,vidi se da sve pratis i verujem da ces vremenom biti jos aktivnija... Very Happy
Drago mi je da se secas moje majke i porodice i naravno da se ne ljutim na tvoju opasku da nisam smeo da se udaljim od kuce pa ostao na selu... Laughing ..
Moram samo malo da te demantujem,davno je Cosa bio napustio Poljanicu,jos daleke 1965 godine,samo sam deo svog osnovnog skolovanja zavrsio u Gradnji i malo u Vlasu...bas sam omatorio tek sada vidim kada ovo pisem.... Rolling Eyes
Od Vlasa preko Vranja malo Beograda pa do Zagreba i Cosa se davne 1980. god. vrati u svoje selo,napisacu i to samo na drugoj temi....Eto dok svi odoste za boljim zivotom ja se vratio u kontra smeru misleci da cu bolje proci od vas Smile ..Kako god pogledas na kraju mu dodjemo svi na istom, u istom smo sosu...Jeste da nije ovo tema ali sam morao malo i ja da se nasalim ali da kazem da ne zalim sto sam se vratio,ne zalim se a i ne hvalim se....
Sada malo da se vratim na temu,danas smo procistili lokalni put Gradnja-Vlase,Vlase novo naselje "dedinje" pa onda oko nase fabrike Jumka gde su bila zarobljenqa dva autobusa,ako Bog da sutra idemo do Mijavca..Mozete da primetite da su u pitanju glavni lokalni putevi ali zbog velicine masine moze samo tamo...Dobili smo obecanje da nam u ponedeljak stizu jos dva manja buldozera i koji bi mogli da se probijaju po okolnim selima gde su putevi tesniji a vec imamo dojave da imamo i bolesnih do kojih moramo da se probijemo....Bitno da se borimo jer ce ovo potrajati kako prognoza kaze sada nas pa cekaju ledeni dani,posle ko zna sta ili ce opet padavine ili nedaj Boze naglo topljenje ovog snega..
Pa dragi moji ja se raspisao o svemu i svacemu oprostite jer obicno pisem krace tekstove u vezi ovog...
Veliki pozdrav svima!
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty IZGLEDA DA SE NAROD NAVIKAVA NA ELEMENTARNU NEPOGODU

Počalji  Aca BPU Ned Jan 29 2012, 00:03


Naravno, ja se javljam sa zavejane Avale, sa njenih padina, gde snega ima oko 60 -70 cm iako mediji drugačije prenose. Pomno pratim situaciju u Poljanici, i naravno posebno u mom selu Uševcu, gde je stanje delimično stabilizovano i narod se navikava na ono šta ga je snašlo. Jedino niko nezna šta se događa sa jednim starim čovekom, tp je prva kuća sa leve strane Veternice, poznatiji kao Žika podoficir. Po mojoj računici bi trebalo da ima oko 82 - 84 godine i živi sam u dolini, tačno preko puta Sretka Stojanovića, ali preko reke nekih 400. metara. Ipak,
nadam se da je dobro, da se izvukao iz svoje doline radi namirnica.
U Drezgovici, u tzv. Karincima, gde je rođena moja majka, pala je stara kuća pod težinom snega. U njoj niko ne živi, nema struje i ne postoji nikakva opasnost po instalacije. Ta težina snega je zabrinjavajuća što se tiče starih kuća, posebno ako krov nema takozvane "stolice" u konstrukciji.
Drago mi je što Ćosa navodi aktivnosti u kojima i sam učestvuje, izdržaće Poljanica i opvo što je snašlo, čvrst je naš narod samo je malo nesložan. Valjda će ih ova nepogoda zbližiti. Zanimljivo je Ćoso da si iz Poljanice otišao 1965. g. kada sam se ja rodio, a u nju se vratio 1980. kada sam pa ja iz nje otišao. Koincidencija, naravno. Pozdrav svima a poruka za stanovnike Poljanice: - Borite se protiv zime i pomozite jedni drugima. To je sve za ovo javljanje.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Ћоса Ned Jan 29 2012, 17:39

Kratki raport sa terena,
Danas je prociscena deonica prema Baljkovcu,Mijovcu,nemam sada izvestaj,mislim da je jos na terenu prema Studeni,obavestili su me iz Vranja da je krenuo mqanji buldozer,trebao je juce...on ce poceti od Drenovca prema Sekirju,Dobrejancu Smiljevic,Uramnica...Situacija se menja zbog bolesti starih ljudi pa se i plan menja,bitno da se stan je stabilizovalo i da cemo uspeti da savladamo sve teskoce.Aco Ziku znam odlicno i provericu sta je sa njim,mi smo u Gradnji jedva dosli do mahale Raljak gde zivi jedna jedna starica u celoj mahali,zove se Kruna i hvala Bogu ziva je i za sada ima sve...Nisam ja bio da ne ispadne ja se hvalim,bili su mladji mestani iz Gradnje!
Aco cudesni "putevi gospodnji" pa vidis kako su nam se godine mog odlaska,tvog rodjenja i mog povratka uklopile!
Ostaje nam da se nadamo u bolje sutra bar za ove mladje...
Pozdrav svima!
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty SVAKA ČAST ĆOSO

Počalji  Aca BPU Ned Jan 29 2012, 23:51

Neznam o čemu bih pisao dok traje ova zimska nesreća i ovde gde živim i u mojoj Poljanici. Nije mi namera da dižem paniku ali vidim da po Srbiji nevreme odnosi živote. Iskreno sam zabrinut za meštane brdsko planinskih sela, tim pre što se u toku nedelje predviđa novi sneg. Poljanica je u vrlo kritičnom stanju ali stvarno odajem priznanje Ćosi koji se maksimalno trudi. Informacije o njegovim aktivnostima dobijam iz više izvora. Neće mi nadam se, zameriti ako mu nešto sugerišem. Verujem da on to radi ali treba imati neku vrstu poverenika u svakom selu, kako bi se znalo da li treba i koliko nekome pomoći. Treba voditi računa o snabdevanju prodavnica namirnicama, najviše brašnom. Takođe treba apelovati na meštane da imaju obzira prema radnicima koji čiste sneg i nanose, radnicima koji održavaju instalacije, da ih svraćaju da se ogreju, da ponude neki vruć napitak a imućniji i malo hrane, neka pita, bilo šta. Jeste da oni imaju platu ali imaju i dušu jer rade pod enormno teškim uslovima. I to su nečija deca ili nečiji roditelji. Molio bih Ćosu, a i druge koji imaju bilo kakvu funkciju da ovo ne shvate kao neko predavanje, ovo su sugestije iz najiskrenijih dobrih namera. Samo da zdravlje i život ljudi ne bude ugroženo pa "ono si ga znaje". Toliko za sada, budite hrabri i solidarni moji dragi zemljaci. Veliki pozdrav mojoj Poljanici!
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Ћоса Pon Jan 30 2012, 18:17

Hvala ti Aco na pohvali,dobra ti je sugestija i radimo na tome oko poverenika,imamo neke,neko je manje neko vise uspesan ali se vecina trudi da da` svoj doprinos.Danas su aktivisti iz Vranja preko kriznog staba iz Vranja sa mestanima Smiljevica obisli ugrozene i odneli malo pomoci.Nastavicemo i dalje sa ovom praksom,okuplajmo mladje ljude jer ipak treba mladji i jaci za probijanje kroz neke mahale koje su jos uvek zavejane.Za Ziku zastavnika u penziji iz Usevca sam pitao Novicu veterinara i on misli da je Zika u Vranju,Sretka nisam video da mi on potvrdi jer mislim da on to sigurno zna.Danas smo poslali buldozer u Dupeljevo da procisti put od nanosa jer ima jedan bolesnik koji ide na dijalizu,samo sto sam dosao s posla pa nemam povratnu informaciju ali se nadam da je put sada prohodan...U redu je Aco svaka sugestija je dobrodosla i rado prihvatam.Nemoj da brines oko pruzanja gostoprimstva ljudima koji rade na terenu,tu nismo omanuli,svi se hvale i kazu dobra grejana Poljanacka rakijica... Very Happy ...
Da vidimo kako cemo sutra proci jutros je bilo -17 a sutra kazu bice jos hladnije...
Inace regionalni put Vranje -Mijovce je super i sada normalno sve funkcionise..
Pozdrav svima,"pa ce se cujemo"....
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty NISAM NI SUMNJAO

Počalji  Aca BPU Uto Jan 31 2012, 01:07

Znam ja da su naši ljudi iz Poljanice gostoprivi, bar tako kažu oni koje sam tamo vodio. "Siromah ti neće dati puno ali daće ti sve što ima", kaže jedna izreka (gore treba da piše GOSTOPRIMIVI, izvinjavam se, teško ide sa mobilnog). Nisam zaboravio čaroban ukus naše vruće šljivovice, iako ne pijem već 8.godina, pa nisam ni mislio na čaj od lipe kada sam spomenuo "vruć napitak". Ostaje mi da pohvalim sve koji se bore da pomognu nemoćnima na ovoj hladnoći, kakvu ja iskreno, ne pamtim. Na kraju, i ja imam oca u Uševcu koji živi sam. Ipak, on se metnuo na svoju babu koja je uvek pravila zalihe pa se za njega ne sekiram. Toliko, pozdrav svima i sve najbolje.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty КАКО У БОРБУ ПРОТИВ СНЕГА.

Počalji  Чика Љуба Pon Feb 06 2012, 17:17

Сви ми пореклом из Пољанице у мислима смо са тим крајем овог света и сви размишљамо о томе како би се људима помогло. Углавном имамо савете и предлоге, што и није нека конкретна помоћ, али такве су наше могућности. Нису ти предлози без неког смисла, треба само да се покрене акција и покаже солидарност, а онда ће свима бити лакше.
Ето, Аца предлаже да се комшије договоре, поделе деоницу пута и сами очисте прилазни пут, што је сасвим природно, јер разне чистилице не могу све да стигну и свуда да прођу.
Ја се сетих нечег другог. Знам да у нашим селима има више трактора него коња и говеда заједно. И знам да трактор може брзо да се прилагоди за чишћење снега, свакако боље него уз помоћ лопате. Питам се, колико је власника трактора пружило помоћ у чишћењу прилазних путева? О томе немамо информација са терена. Не знамо ни то да ли локална самоуправа рачуна на помоћ таквих трактора, да ли је покренула акцију да се и они ангажују. Мој је предлог, дакле, да се у акцију укључе и власници трактора са својим машинама, а верујем да је то законски могуће у условима ванредне ситуације.
Поздрав свим прегаоцима у Пољаници.
Чика Љуба
Чика Љуба
Admin

Broj poruka : 250
Godina : 82
Локација : Ниш
Datum upisa : 25.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Ћоса Uto Feb 07 2012, 18:53

Par dana vas nisam izvestavao o desavanjima u Poljanici ali znam da ste informisani i da vam ne mogu reci nesto sto ce vas iznenadtiti.
Za sada je najgora situacija u Lalincu evo vec 7-8 dana se bukvalno vodi bitka sa vremenom i snegom.Ljudi su bez struje od Bozica,buldozer radi ali zbog ogromnih nanosa,niske temperetaure sve to ide otezano.Elektrodistribucija je doterala transformator koji se uporedo transportuje jednim velikim traktorom koji ima pogon na sva cetiri tocka a buldozer mu krci put.Sinoc sam dobio informaciju da je su stigli na nekih 300-400 metara do cilja i da je doslo do vece havarije na buldozeru.Danas su trebali da transportuju bocu sa gasom za varenje na licu mesta i da otklone kvar.Ljudi cine nadcovecanske napore po ovoj hladnoci mestani su ukljuceni ali evo i danas ceo dan pada sneg,vetar i uzasno je hladno...Cim dobijem inove informacije bicete obavesteni.Jucee sam bio u kriznom stabu grada Vranja i za danas treba da mi stigne pomoc za stara iznemogla lica i moracemo da angazujemo mladje lovce da odnesu po selima pomoc.U Usevcu je radila ICB masina,prema Smiljevicu smo pokusali ali nema ko da posece drvece koje je palo.Aca je u pravu kada kaze da bi i mestani trebalo da se angazuju malo oko ciscenja ali niko nece.Vodim dnevnik poziva sta sve ljudi traze pa izgleda tragikomicno u ovim teskim uslovima.Takodje sutra ocekujemo jos dva buldozera jedan za MZ Vlase jedan za MZ Golemo Selo pa se nadamo da cemo bar tu ubrzati ciscenje lokalnih puteva...
Pozdrav svima iz nama drage i dobro zavejane Poljanice!
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Aca BPU Sre Feb 08 2012, 00:12


Pošto se direktno iz Poljanice javlja samo Ćosa, bar za sada, ovo se uglavnom i na njega odnosi. Da ne ispadne da se pravim mnogo pametan i da sam otkrio "rupu na saksiji", verovatno to Ćosa i zna. Dakle, uvedena vanredna situacija, pa su samim tim Ćosi data i veća ovlašćenja kao odborniku a i kao predsedniku mesne zajednice. Ja naravno neznam tačno kako je to precizirano u Vranju. Ne mislim data "kao da su mu već data" već mislim, zapravo sam siguran da će ih sigurno dobiti ako već nije. To u smislu da mnoge neće morati da moli da ispune ono što treba, već se može pozvati na ta ovlašćenja i jednostavno narediti ili tražiti odgovornost pojedinaca. To se odnosi na neposlušne koji su obavezni da bar ispred svojih kapija očiste sneg ili slično.
Nemam trenutno šta da dodam a što bi bilo od koristi, jedino da mojoj Poljanici i njenim meštanima poželim da nevreme što pre i bez posledica prođe. O eventualnim poplavama nakon snega ćemo kasnije jer sneg i dalje najavljuju u toku vikenda.

Pozdrav svima!
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Zlatokopci Sre Feb 08 2012, 18:34

HVAJA ćosi što maksimalno brine o zavejanim selima iljudima u njima koji jedino veruju njemu a mole se ibogu
da što prođe ova nesreća što ih je zadesila. JA sam imala bliske rođake u Lalincu ali su svi otošli na vreme po belom svetu.Tako
sam prijatno iznenađena da tamo ima još 40 ak kuca .Svima njima želim dobro zdravlje ida ih ova zima što pre napusti.
POZDRAVLJAM sve ljude stanovnike poljanice i one koji pomažu tom napaćenom narodu DANKA
PS.ja verujem da svi mi koji potičemo iz tog kraja na neki naćin mislimo na njih ali nema neke fajde za njih moraju sami da se bore.
TAmo su ljudi veoma složni i vredni veoma gostoprimljivi savladaće oni sa uspehom sve teškoće.

Zlatokopci

Broj poruka : 12
Datum upisa : 09.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Ћоса Sre Feb 08 2012, 21:38

Jos jedan tezak dan je za nama...Jedan buldozer je stigao u MZ Drenovac,jos dva ocekujemo,ICB masina radi malo u MZ Vlase malo u MZ Golemo Selo,dovijamo se,idemo po prioritetima...Danas je masina bila u G.Selu jer je tamo uregntnija situacija,umrla jedna zena i morali smo da ukljucimo ovu masinu da probije put prema mahali iz koje je ta zena(Goli Mlaz),nazalost nismo uspeli da se probijemo do kuce ali ostaje nam sutra jos nekih par stotina metara pa ce valjda nekako da se odradi i taj deo.Za petak takodje imamo problema sa drugom mahalom (Dojince),iz bolnice izlazi nepokretna zena i tu treba osposobiti put do kuce.Sada sam zvao ove iz kriznog staba jer nam zaista treba masina sa gusenicama tj.buldozer sa manjim nozem zbog i tako losih i uskih puteva....Obecali su cak i javno na TV Vranje da stize mehanizacija....U Lalincu su danas nastavljeni radovi pa ce ako Bog da sutra da zavrse i ljudi konacno doobiju struju.
Aco u pravu si sto se tice obaveza mestana ali znas i sam kakvi su nasi ljudi,pokusacemo da primenimo sve mere koje nam daje vanredno stanje a sve u cliju poboljsanja siituacije.Danka hvala tebi na pohvalama,to nam daje vise snage da i dalje radimo i time olaksamo zaista nevidjeno tesku situaciju.Prenecu pohvale i reci podrske ekipi koja radi samnom jer nije fer da kazem da sam radim,ima tu jos dosta vrednih ljudi koji ucestvuju aktivno u radu.
Pozdrav!
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty PRVI PROBLEMI U UŠEVCU

Počalji  Aca BPU Sub Feb 11 2012, 00:10

Moja saznanja ne idu dalje od Uševca, mada i iz samog Uševca dobijam kratke i neproverene informacije. Što se tiče glavnog puta, znam a znamo i svi da je očišćen i da može njime da se saobraaća (to je informacija od danas u 18,00h). Najavljuje se novo nevreme, odnosno povećanje snežnih nanosa, a da su zaista valiki, govore slike koje sam juče dobio iz Uševca "sa lica mesta".
Ja mogu da nešto napišem o levoj strani Veternice, odakle sam i rodom i gde mi je situacija prilično poznata. Međutim, osim što uspem da se sporazumem sa mojim ocem, sa drugima mi to ne polazi za rukom. Naravno, ovo sve u vezi aktuelnog nevremena. Niko nije moga da predvidi ovako dug snežni period, svi smo se nadali popustiće, biće bolje, ali ono biva sve gore. Na toj strani reke većina i to ogromna većina kuća su stare. Da li će izdržati toliki sneg a da ne padnu, to je sad u Božjoj milosti i tu se ništa ne može. Pričati o poplavama još je rano, nego da navedem taj prvi problem.
Ljudi su malo jače zagrevali prostorije pa su im nestala drva za ogrev, kao i hrana za stoku. Moj predlog da se samoorganizuju i očiste sneg kroz mahalu, nije prošao iako su neki obećali. Ovog puta mi je iskreno, ali zaista iskreno žao, ma koliko to zvučalo surovo, životinja, krava ponajviše, za koje je sve manje sena. Nose bale sena koje kupuju u Vlasu i drugim usputnim selima, uskim prtinama, štede drva koja im neminovno nestaju, ali lopatu u ruke neće pa neće. Doduše, da budem iskren, neki od njih izgleda da i ne mogu, jedan je star (81. godina), jedan se žali na bruh, treći na nešđto treće, koliko je realno neznam ali kritično stanje jeste. Međutim, sa njima je teško uopšte komunicirati, neznam da li ih je dugotrajna zima i ovoliki sneg razdražio. Buldožer je u dva navrata pokušao da pređe Veternicu i da počne da rasčišćava, ali nije mogao. Ja se lično ne razumem u te radove, još manje u mašine, verujem da je tako, ali šta učiniti??? Evo, najavili su novi sneg do ponedeljka koji će svakako pogoršati stanje. Ne moram nikoga da imenujem, ja nisam njihov advokat, ali siguran sam da niko neće zamoliti za pomoć. Jedni iz nemara, drugi iz razloga "da komšiji crkne krava", samo se bojim da je ovo drugo skoro bukvalno. Pojedinci tu nemaju nikakve šanse, jer će ove druge morati da mole za saglasnost. Neke kuće su van kakvog-takvog putnog pravca, i do njih je uopšte nemoguće ni ručno čistiti. Ako neko ima neki predlog, neka napiše, ne bi li se ta stoka spasila a ljudi mogli da prevezu ogrev. Radi se o nekoliko kuća, lično neznam gde je prioritetnije, oni i ne govore sve, neki su čak i neozbiljni. Mislim da bi trebalo da ih neko obiđe i čuje njihove probleme, kao i eventualne predloge i mišljenja, ili da im se nešto sugeriše, da ne kažem naredi. Zanima da li može nekako da se razbije taj led na reci, kako bi buldožer, verovatno guseničar, mogap koliko toliko da rasčisti put, pod uslovom da pređe reku i ide dokle mu mogućnosti dozvoljavaju, odnosno koliko je to minimalno neophopdno.
Toliko o tome, na žalost, veruijem da ovo nije prvi problem, biće ih još.

Pozdrav svima!
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Aca BPU Uto Feb 14 2012, 15:37

Ostali smo na istom, vidim niko nije ništa napisao na ovu temu. Problem koji sam naveo je i dalje isti i ide na gore, da kažem na loše. Blago je otoplilo pa sneg oštećuje delove plafona na kućama, verovatno i od loženja, jer krov se blago zagreva na sarim kućama. Leva strana Veternice je i dalje neprohodna, osim za pešake preko ionako nesigurnog mosta. Ljudima zaista nestaje ogrev i hrana za stoku, svakim danom sve više. Poznavajući njihov mentalitet, niko od njih nezna ili ne želi da se bilo kome obrati od nadležnih, pa evo, ja, skoro potpuno neovlašćeno sa njihove strane, iznosim taj problem ovde. Nadležne institucije me skoro ignorišu jer ja nisam tamo, što je i razumljivo, što bih ja "kukao" ako nisam lično ugrožen.
Ali da ne bih zamarao forum sa ovom temom, i druga sela imaju možda i veće probleme, obratiću se zvanično ili nezvanično mesnoj zajednici Vlase da razmotri situaciju i nađe neko rešenje da se ovim ljudima pomogne.
Eto, ovo je bila JUBILARNA 600-a poruka na foruma, danas je sv. Trifun, srećna slava svečarima i praznik svim vernicima.
Pozdrav!
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Ћоса Uto Feb 14 2012, 21:07

Aco,
Sve sto si napisao stoji i tacno je,ima puno stvari koje mozemo sami da odradimo,ja sam platio da mi skinu sneg sa krova,neko ne moze naravno,veruj mi da ovo malo mehanizacije sto imamo koristimo maksimalno,evo drugi dan ne moze da se probije do Streska,smetovi su do 3m,sutra nastavljamo dalje,danas sam poslao spisak ood 15-ak mladjih koji nisu u radnom odnosu trazili su zbog radnog angazovanja,svi smo svesni da nas tek ceka borba sa nevremenom,Aco brate kazi tvojima neka se javljaju ko ima najvise problema urgentne stavri pokusavamo odmah da resavamo.Citam na FB sta pojedinci pisu postavljaju slike a ne mrdaju van kuce,ne znam samo u cije ime pisu kad postoji legalna institucija zvana MZ,ovde brate imas par njih koji....Ono za telekom na primer licno sam bio u Vranje kod sefa ali eto ljudi pate od toga da si pripisuju da su oni ti koji su pokretaci svega sto se radi,ma na kraju dodelicemo im orednje pa nek si ga okace o.... Very Happy
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME Empty Re: POLJANICA ZAVEJANA SNEGOM - VELIKO NEVREME

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu