П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KAKO BI MOGLA POLJANICA DA NAPREDUJE

3 posters

Ići dole

KAKO BI MOGLA POLJANICA DA NAPREDUJE Empty KAKO BI MOGLA POLJANICA DA NAPREDUJE

Počalji  Aca BPU Pet Jan 27 2012, 15:52


Nisam se setio boljeg naslova, ali vidim da je ovoj temi mesto nekako baš ovde. U vreme kada je Poljanica okovana snegom, kad ga je zadesila velika elementarna nepogoda, ja, danas na Sv. Savu, 2012. godine, iznosim svoju zamisao kako bi Poljanica mogla da napreduje, da se u njoj poboljšaju uslovi života, poveća broj stanovnika i kako da narod dobije želju za povratkom u zavičaj.
Prvo da ragraničimo, odnosno navedemo tri osnovne stvari: Prva, mora da se radi i da se mnogo ne bira posao,
drugo, ne može cela Poljanica da se "vrati u život", njeni rubni delovi odavno nisu za stanovanje i svakodnevni život, i treće, Poljanica mora imati jednu urbanu sredinu, odnosno da jedan njen deo ima urbanu sredinu, nekakav administrativno - trgovinsko -zanatski i obrazovni centar.
Drugo, da vidimo šta Poljanici zaista treba, na šta se može osloniti, kako organizovati život u njoj, kao i odrediti zone sveopšteg interesa po specifikaciji. Ja nisam ni stručan ni mnogo pametan da sve to obrazložim, ali ima pametnih glava iz Poljanice, i to više njih, pa će se valjda neko i pozabaviti time, tačnije stručnim detaljima.
I treće (tri po tri), mora se odrediti status Poljanice, ali pravi, funkcionalni i realni satus. Ili da bude jedna opština, mala ali respektabilna, ili jedna ozbiljna mesna zajednica, sa svojim pravim ovlašćenjima, sa pravom na određeni deo iz budžeta. Jedna ali vredna institucija, jedinica lokalne samouprave ma kako se ona zvala. Ne treba da postoji mesna zajednica Drenovac, oronula zgrada pored puta u kanjonu reke Veternice, potpuno nefunkcionalna zbog svog geografskog i demografskog položaja, pa čak ni Golemo Selo, sve je to na 10-ak kilometara u pravcu jug - sever. Mogu postojati mesne zajednice, u smislu udruživanja građana radi rešavanja lokalnih problema pojedinačno po selima, ali bez administracije, s tim da svako selo ima po jednog predstavnika u glavnoj jedinici vlasti koja pokriva celu Poljanicu. Potpuno je nepotrebno praviti raspored broja članova zato što je jedno selo veće od drugog, kao naprimer, Vlase i Golemo Selo imaju mnogo više stanovnika pa treba da imaju više članova u tom zamišljenom "parlamentu" Poljanice. Nijedno selo nema više od 2000. stanovnika, što je maksimalan broj za jedno biračko mesto, tako da je jedan predstavnik iz svog sela sasvim dovoljan, imajući u vidu da on u selu ima neki svoj mini "parlamentić", dakle svako u svom selu. Smatram da to može da se uradi nezavisno od republike pa čaki i opštine. Imam ja i kompletan nacrt administracije koja bi bila minimalna, ali to je već zavisno od države, pa da ne mlatim praznu slamu. Poljanica nema pravo da menja izborni zakon, ovo što ja izlažem je još u okvirima postojećih zakona naše države Srbije. Već svi znamo da je pojam "mesna zajednica" postao na žalost smešan jer mense zajednice imaju vrlo mala ovlašćenja ili ih uopšte nema, osim što ih ima kad mesna zajednica treba da zalegne u slučaju izbora, rata ili neke elementarne nepogode (kao ovaj sneg trenutno).
Ne može mi niko reći da ja na ovaj načiin zadirem u politiku, ja ne propagiram nijednu stranku niti partiju, niti bilo koju omalovažavam. Oni koji se bave politikom, oni na visokim funkcijama bilo da je vlast ili opozicija, oni treba da slušaju svoje lokalne predstavnike umesto što je obrnuto. Ne može potpuno nestručan čovek, rođen u gradu, potekao i živi na asfaltu, u komforu, da se bavi na primer poljoprivredom u Poljanici. To ne može nikako. Neću dalje o tome, svi ste dovoljno promućurni da shvatite moju poruku i njen smisao. Možda se neko od vas i bavi politikom, ali niko od Vas nije ministar, lider neke velike stranke...to bi sigurno znali svi na forumu, a šta ko o d nas misli o aktuelnoj politici, to nije za ovaj forum, jer je on nestranački i treba i mora takav da ostane, koliko sam upućen
Da se vratim ja na priču. Često se pominje, ne na forumu, već uopšte, da u Poljanici treba otvoriti fabriku i zaposliti oko 500. ljudi. Moje je mišljenje da je to potpuno nemoguće i nerealno. Evo zašto: Dok je Yumko u Poljanici radio punim kapacitetom, bilo je zapošljeno oko 500. radnika. Međutim, setimo se da veliki broj tih radnika nije imao više od osnovne škole, neki ni toliko. To je bila fabrika tekstilne proizvodnje, koja je samo proizvodila konfekciju (možda se nisam tačno izrazio, znamo svi šta se proizvodilo). Yumko je bio jak i imao široko tržište, više nema. Ne isplati se proizvoditi ništa ako sirovine treba dovoziti u Poljanicu, pa razvoziti gotove proizvode, faktički biti "treća ili četvrta ruka" i raditi za minimalne plate. Ne, to nikako. Šta onda treba forsirati? Naravno, treba misliti na sve. Moj stav je ovakav: U Poljanici se 70% treba forsirati poljoprivreda sa skoro svim granama, 15% turizam i ugostiteljstvo, 10% zanatstvo i usluge i samo 5% administracija i slične stvari (advokati, knjigovodje i sl.). Ništa više, nikakva industrija, fabrike i bakrači. Znači treba se bazirati na sirovine koje imamo, a imamo ih na pretek.
Verovatno neću stići sve da opišem u jednom dahu, pa ću deo po deo, ostavljajući prostor da me neko demantuje, ispravi, sugeriše nešto, kritikuje).
POLJOPRIVREDA:
Ovo je širok pojam, neću možda biti baš pedantan, pišem iz glave, bez ikakve predhodne pripreme.
Ratarstvo: Postoje mnoge oranice u priobalju Veternice i njenih većih pritoka, od Uševca do Mijovca, a ima toga i po stranama koje su pristupačne za mehanizaciju. Ne može biti individualne proizvodnje, niko nema toliko zemlje niti radne snage. Znači, udruživanjem oranica, sredstava i mehanizacije. Treba samo odrediti i popisati sve oranice i registrovati ih, kao i odrediti kulture koje će se gajiti. Te oranice moraju "hraniti" celu Poljanicu, a znate na šta i kako to mislim. Jedan deo toga mora biti višak, koji bi se "izvozio" ili menjao za recimo gorivo i održavanje mehanizacije.
Stočarstvo: Da ovde mnogo ne dužim, zna se koliko je Poljanica bogata pašnjacima i vodom, da može proizvoditi kvalitetnu stoku, koja će se hraniti čistom hranom, priridnom, kako bi se dobilo na kvalitetu proizvoda. Ništa novo, samo ono što se i ranije proizvodilo, samo na malo moderniji način. Ovde takođe preporučujem neku vrstu udruživanja, nisam baš stručan, ali postoje načini kako se to uredjuje.
Da ne dužim ni dalje, zna se, sve grane stočarstva, da ih ne nabrajam, zatim živinarstvo, voćarstvo, povrtarstvo, pčelarstvo i t. d...
Znači jedan veliki poljoprivredni kombinat za proizvodnju i preradu životnih namirnica, u kome će biti mesta za sve od 15 do 105. godina. Jedan stručan agronomski tim vrlo lako može napraviti projekat, a verujte me, iako laik, sam bih ga napravio.
TURIZAM I UGOSTITELSTVO: Da bi se razvio turizam i ugostiteljstvo, trebaju biti ispunjeni neki osnovni uslovi, na primer put Vranje - Mijovce mora imati besprekoran asfalt, ništa ne treba menjati, samo da bude bez udarnih rupa i obrušenog asfalta,uz malo pojačanu signalizaciju. Takođe treba pustiti bar dva večernja autobuska polaska i odlaska. Ugostiteljstvo opet rtreba podeliti na urbano i ruralno, jedno da bude u onom centralnom administrativnom centru, nekoliko zanimljivih destinacija izolovano, povučeno ili locirano na živopisnom predelima. Tu mislim na destinacije kraj predivnih šuma, pored vode, dok za onaj urbani deo, naravno, trebaju biti locirane u samom centru zbivanja. to već može sve biti individualno, a postoji i mogućnost da neka državna ugostiteljko-turistička organizacija ima svoju "ispostavu", s tim što dozvole za rad treba uslovljavati prvenstvom zapošljavanja ljudi iz Poljanice, sa naravno odgovarajućom stručnom spremom ili znanjem.
Poenta mog izlaganja je da ljudi koji budu obavljali poljoprivredne, stočarske poslove, nakon rada, mogu imati priliku da izadju i provedu se u nekoj domaćoj destinaciji, a ne da čim padne mrak malo pogledaju tv, ako imaju i ako ima struje, pa u krevet. U tom zamišljenom kombinatu se zna radno vreme, podeljeno u smene, tako da ostati na selu ne znači umirati od posla. Pouzdano znam da mnogi iz Poljanice rade mnogo teže i gore poslove po samom Beogradu, čini im se za mnogo veće pare, a kad realno pogledaju koje sve troškove i rashode, onda je računica nepodnošljiva. Izgovor je da u Poljanici vlada mrak, nema ljudi, ništa se ne dešava. Neznam šta im znače hiljade nepoznatih ljudi koji prolaze pored njih, svako zanet svojim mislima u ovim teškim vremenima. Stanovati kos tetke, ujaka, strica, brata, sestre...teška je to muka, verujte mi, iako nisam doživeo. Znam kako su mi se drugari žalili, pa zato ovo i pišem.
Za sada toliko, ukoliko se neko javi, dobro je, ako ne opet dobro, ali svakako ću nastaviti dalje da produbljujem i proširujem ovu temu.
Pozdrav svima.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

KAKO BI MOGLA POLJANICA DA NAPREDUJE Empty Re: KAKO BI MOGLA POLJANICA DA NAPREDUJE

Počalji  Ћоса Pon Jan 30 2012, 18:26

Aco tema i predlozi su ti super,javljam se samo da pozdravim tvoje ideje i mislim da ovde treba malo vise truda i paznje pa tek onda da dajemo komentare.Izvini pokusacu sutra jer zaista ima mnogo lepih predloga i sugestija a verujem da ce i ostali uzeti ucesce oko ove teme...
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

KAKO BI MOGLA POLJANICA DA NAPREDUJE Empty Re: KAKO BI MOGLA POLJANICA DA NAPREDUJE

Počalji  Чика Љуба Pon Jan 30 2012, 20:44

Слажем се са Ћосом да су Ацини предлози занимљиви. Да сачекамо да Аца изнесе до краја своје предлоге, нарочито онај други, тежи део, око саме реализације наведених пројеката, па је свакако пожељно да се укључимо у расправу.
Поздрав!
Чика Љуба
Чика Љуба
Admin

Broj poruka : 250
Godina : 82
Локација : Ниш
Datum upisa : 25.11.2010

Nazad na vrh Ići dole

KAKO BI MOGLA POLJANICA DA NAPREDUJE Empty Re: KAKO BI MOGLA POLJANICA DA NAPREDUJE

Počalji  Aca BPU Uto Jan 31 2012, 00:52

Polako momci, nigde ne žurimo. Poljanica može (ne daj Bože) i da propadne, ali ne može da nam pobegne.:-) Primetio sam neke tehničke promene na forumu ali snađoh se nekako. I kod mene je pukao optički kabl i imamo probleme sa internetom, ali ja se služim i internetom sa mobilnog telefona. Tema koju sam otvorio jeste složena i mnogo toga ne zavisi od nas ili su mnoge stvari uslovljene raznim faktorima. Država će praviti verovatno mnoge planove i nacrte, i vlast i opozicija. Ne smemo dozvoliti da nas išta zaobiđe. Imamo vremena da utanačimo šta konkretno hoćemo i šta Poljanici realno treba. Ovo iz razloga da nas na proleće ne zateknu nespremne i ne kažu da neznamo šta hoćemo. Šteta što je Ćosa skoro sam na terenu od članova foruma a više nas je, kako ja u šali kažem "u dijaspori". Najteži teret pada na njega jer je "na prvoj liniji", oči u oči, a mora da misli i na svoj privatni život. Naš novi član, Mali Mitke, Dragan i drugi, takođe moraju da se uključe. Nemamo puno vremena za politiku, svi smo Poljanica, bez obzira ko se gde nalazi. Meni su mnoge stvari jasnije, sad imam neku sliku kao polaznu osnovu. Nego, prvo da prođe ovaj ledeni talas, onda ćemo "dejstvovati". Veliki pozdrav svima i živela nam Poljanica!:-)
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

KAKO BI MOGLA POLJANICA DA NAPREDUJE Empty Re: KAKO BI MOGLA POLJANICA DA NAPREDUJE

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu