П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

UŠEVCE - STARO SELO IPAK POSTOJALO

2 posters

Ići dole

UŠEVCE - STARO SELO IPAK POSTOJALO Empty UŠEVCE - STARO SELO IPAK POSTOJALO

Počalji  Aca BPU Sre Maj 18 2011, 16:33

Tačni su navodi da je postojalo staro selo Uševce. Nema preciznih podataka gde se selo nalazilo do oslobodjenja od Turaka 1878. godine i gde je tačno bila ta gospodareva kula o kojoj govori Rista T. Nikolić. U jednom turskom popisu iz 1840.g. ili približno, navodi se da je postojalo selo Uševce sa 33. kuća, o tome zapravo takodje piše Nikolić. Očigledno je da Uševce ima daleku prošlost, verovatno i iz doba Nemanjićeve Srbije a verovatno i ranije, međutim, gotovo da nije bilo nikakvih preciznijih i opsežnih istraživanja. Ja se neću oslanjati na pretpostavke, u ovoj temi ću pisati samo ono što lično, pouzdano i sigurno znam. Znam da su ti podaci stari tek tridesetak godina, ali red je da se i to zabeleži. U leto 1979-1980, sa svojim stricem Dobrivojem sam često odlazio u Golemu livadu, tamo imamo njivu, zapravo imali smo ih više pa je nešto prodato. Kada kažem "imamo ili imali smo" mislim na moju celu familiju, bez obzira ko je vlasnik danas. Jednom smo se malo prošetali i stric, koji je samo sedam godina stariji od mene, hto je da mi pokaže ostatke starog sela. Sada da objasnim, stric Dobrivoje je brat od rodjenog strica moga oca, on nosi prezime Trajković i živi u Vranju. Trajko i Pejko su bili otac i sin pa jedni nose prezime Trajković a većina Pejković. Ja sam tada imao 14-15 godina. Zaista sam ugledao ostatke kuća i pomoćnih zgrada ali samo temelje urasle u travu, nikakvih drugih tragova nije bilo. Poznato nam je da su te kuće mogle biti pokrivene slamom, koja može biti da je istrulela ili je eventualno selo spaljeno, pošto nisam video nikakve ostatke drvene građe, od krovne konstrukcije ili zidova. Na tom mestu je bilo ostatak bar od 10 kuća, koliko sam ja video, nisam siguran da ih je moglo biti više jer teren je bio prilično zarastao, bilo je leto, pša je bila vrlo bujna vegetacija. Žao mi je što nisam našao za shodno da odem kasnijih godina, u vreme kad nema vegetacije i detaljno istražim ovo mesto. Samo da napomenem, to mesto nije nikako bilo ispod groblja današnjeg, kako se negde navodi, već južnije, možda na istoj koti, ili da kažem nadmorskoj visini. Kako sada pokušavam da se orijentišem, nije to baš bilo blizu groblja. Možda je to bio neki zaseok tadašnjeg sela, ne isključujem mogućnost da u blizini groblja ili uopšte ovog mesta ne postoji trag još nekog zaseoka ili kuće jer dalje nisam istraživao. Da budem iskren, u tim godinama su me interesovale sasvim druge stvari. E sada, još nešto staro sam video otprilike u isto vreme ali na sasvim drugom kraju sela. Kada se iz Vranja naiđe na Uševce, malo ispod trafostanice je raskršće gde se jedan put desno odvaja pa se račva prema Drezgovici, vrlo loš i strm i prema nekim njivama polulevo. a drugi levo, prema Kocaninoj Dolini, ili neznam već kako se to predivno mesto zove. Tu, preko reke pa levo, na samoj ivici šume Glavičice, koja pola pripada Dobrejancu a pola Uševcu, ugledao sam ostatke neke građevine. Nije ličilo da je to neka porušena uševačka kuća, ili uopšte kuća takvog tipa. To su bili ostaci neke neobične zidane gradjevine, tada meni nepoznatog stila. U selu sam čuo da su to ostaci neke crkve ili neke gradjevine iz Antičkog doba. Razumljivo je da ni jedna hipoteza nije proverena, a u to vreme, dakle samo pre tridesetak godina, sujeveran narod izbegava to mesto i o njemu nerado govori. Voleo bih da neko stručan pogleda ovo mesto jer ja nisam u mogućnosti, negde sam već objavio zbog čega. Tamo, kod Goleme livade i ove čudne građevine su tragovi koji mogu dosta da kažu ako se bolje pogledaju. Jfa sam ispričao ono što sam svojim očima video, ta mesta se nisu pomerila, pa umesto što neki pohlepni ljudi traže zlato po Poljanici, bole neka pozovu neke arheologe da ova mesta istraže. Toliko ostarom selu.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

UŠEVCE - STARO SELO IPAK POSTOJALO Empty Re: UŠEVCE - STARO SELO IPAK POSTOJALO

Počalji  Ћоса Sre Jan 25 2012, 13:33

Aco jis jedan mali dodatak za Usevce,ako si ovo negde pisao ti slobodno obrisi da ne bi duplirali tekstove,ja nisam primetio pa cu pokusati da malo dopunim neke podatke.Koristim knjigu Poljanica od dr.prof.Momcila Zlatanovica:
"U Prvom svetskom ratu u Poljanici je najvise stradalo Usevce.Trinaestog oktobra 1915 godine u ovo selo je usla bugarska patrola sa tri konjanika.U njih su pucali srpski vojnici i jednog ubili.Romi su sa njega skinuli haljine i sahranili ga u recistu.Posle nekoliko dana dosli su bugakarski konjanici i iz kuce isterali starce,zene i decu.Sabljama su posekli ispod Gazdinsskih kuca 107 Srba i Srbkinja i 24 Roma.Stradala su i odojcad.Vukani je bilo samo dva,a Jovanu tri meseca.Preziveli su pobegli u sumu i druga sela.Usevce je opljackano i opustoseno"..kraj citata...
Ћоса
Ћоса
Admin

Broj poruka : 229
Локација : Србија-Градња,Врање
Datum upisa : 16.01.2009

https://poljanica.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

UŠEVCE - STARO SELO IPAK POSTOJALO Empty Re: UŠEVCE - STARO SELO IPAK POSTOJALO

Počalji  Aca BPU Pet Jan 27 2012, 00:49


Hvala ti Ćoso što u ovo veliko nevreme u Poljanici nađeš malo vremena za malo istorije. Ja imam kod sebe knjigu "Spomenica za nezaborav - Uševce 1915", priredili su mr. Borivoje Ćuković i dr. Jovan Lj. Janjić, godina 2007. Tako nekako piše i u njoj, mada Zlatanovićevu knjigu nisam imao prilike da pročitam.
Neke stvari opisuje i R. T. Nikolić, opisuje selo pre toga događaja, leto 1902 i 1903. godine, pretpostavlja poreklo stanovništva, mada ima tu mnogo nejasnoća, nije ni čudo, prošlo je 110. godina, ali dobro da je i to napisao. Piše da se zločin desio 13. okrtobra 1915. mada negde i 20. oktobar, takođe se i cifre pojavljuju različito za jednu žrtvu, ali verovatno je tako zapisivano jer ova dvojica nisu ništa menjali, odštampano je izvorno, kako je Nikolić i pisao.
Mene zanimaju neke pojedinosti, odakle su Bugari sišli u Poljanicu jer piše da su vođene borbe po Urmanici i Gradnji, pa mi je logičnije da su nadirali iz pravca Vladičinog Hana. Srećom (u nesreći) da su Bugari imali malo stariju mapu, tako da su samo za tu skupinu kuća, koje su bile zbijenog tipa, mislili da je Uševce. Nisu išli uz put dalje od prodavnice, neko im je rekao da je to drugo selo, da je Dobrejance, za moju mahalu da je Stance i tako dalje. To su čak i stradalnici potvrđivali, u zadnjem času su hteli da spasu bar drugi deo sela. Takođe nije precizno opisano mesto na kome se taj stravičan prizor desio. Bojim se da se nikada neće ni saznati. Ali da ostavimo to za kasnije, možda če se u dogledno vreme vršiti neko detaljno i stručno istraživanje.

Veliki pozdrav!
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

UŠEVCE - STARO SELO IPAK POSTOJALO Empty Re: UŠEVCE - STARO SELO IPAK POSTOJALO

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu