П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A ŠTA SE JELO KAD SE NIJE IMALO?

Ići dole

A ŠTA SE JELO KAD SE NIJE IMALO? Empty A ŠTA SE JELO KAD SE NIJE IMALO?

Počalji  Aca BPU Ned Jun 19 2011, 22:46

Sviđa mi se sve što je Tekunica napisala. Nije ona samo dobra kuvarica, već i više od toga, to govori stil pisanja. Neznamo iz kog je sela rodom ali nema veze (mada bih voleo da saznam). Nego, malo ne baš vesela tema: Sećam se, a pričali su mi i stariji, da je bilo slučajeva i vremena kad je manjkalo hrane. Majka mi je spominjala neke "gladne godine" 1952.g. Od članova foruma jedino čika Ljuba može da nam priča o tome. U bogatim kućama se glad lako savladavala, bilo je zaliha, novca ili klasične trampe ovo za ono. Kod sirotinje je glad bila stalni gost, ali dešavalo se da i u srednje imućnim porodicama glad katkad zakuca na vrata u selima Poljanice. Ako godina nije bila naročito rodna, a zima se rano prišunja, u rano proleće ili pri kraju zime, ako je bila duža nego obično, eto nevolje. Meso se pojelo, krave se još nisu otelile, kokoške nisu počele da nose. Ako su pečalbari zimu proveli kući, nema ni novaca. Ako nema dovoljno brašna onda je katastrofa. A čeljad gladna. Nisam lično doživeo ali slušao sam jezive priče. Svi znamo šta su klasurke od kukuruza. To su pojedine porodice mlele, od toga mesile hleb, a na šta je ličio, Bog zna. Slušao sam priče o "pregorelom" žitu, ali neznam šta to znači. Bilo je dilema da li samleti rezerve žita i kukuruza za hleb ili dati kokoškama da bi nosile jaja. Šta da jedu kokoške kad sneg još nije okopnio a zrna nema?! Mučio se narod i dovijao. Slušao sam priču da su neki drobili hleb u sok od kiselih krušaka, kruške pojedene a ostala samo tečnost koja miriše na kruške. Ako ima hleba i masti, dobro je. Ili se mast namaže na hleb i posoli, sa malo aleve-klucane paprike, ili se mast istopi na šporetu pa se umače (maca se). Muke žive dok ne počne mladi luk, dok se koja krava ne oteli i ne krene sve. Zaboravio sam da spomenem topenicu i poparu. U drugim krajevima to ima drugo značenje. Topenica: bolja: podgreje se mast, nadrobi hleb, umrvi sir i promeša se. Manje bolja: sve isto samo bez sira ili šećer umesto njega. Popara: u mlaku vodu se stavi kašika šećera, nadrobi hleb, promeša i to je to. Jedi ili trpi. Ako se setim još nekog sličnog "specijaliteta", napisaću. Pozdrav svima, u sledećoj "epizodi" o malo boljem meniju. Aca
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu