П О Љ А Н И Ц А
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ŽIVOT U POLJANICI PRE POLA VEKA I RANIJE

Ići dole

ŽIVOT U POLJANICI PRE POLA VEKA I RANIJE Empty ŽIVOT U POLJANICI PRE POLA VEKA I RANIJE

Počalji  Aca BPU Pet Nov 04 2011, 23:36

Otvaram jednu novu temu u ovoj rubrici. Iako je na nekim mestima često dodirivana, nije opisano kako se živelo u Poljanici pre oko pola veka. Ovde bih uzeo jednu prosečno imućniju porodicu, nebitno koju i iz kog sela, a u nameri da nove i mlade generacije, potomci Poljaničana, saznaju kakav je bio život u njoj. Ja još nemam pola veka (50. godina) ali tu sam negde, pa bi pomoć nekog starijeg člana foruma dobrodošla. Naime, hteo bih da opišem tadašnji svakodnevni život jedne porodice, (osrednje ali imućne) kada nije bilo drugog posla osim onog na selu, poljoprivrede, dakle zemljoradnje i stočarstva. Samim tim, želeo bih da bude osvrta i na sve druge oblasti koje su ovo pratile, od setve do žetve, od ranog proleća pa do novog ranog proleća, da budu obuhvaćeni poljoprivredi proizvodi koji su se koristili kao sirovine (vuna, koža, platno), kako i šta su mlele vodenice, kako se proizvodilo toliko povrtarskih kultura, celokupna obrada zemlje, oranje, žetva...ali sve na onaj način kad se nije kupovalo brašno, kad nije bilo vršalica i kombajna, motokultivatora i traktora. Znači, kako je čovek u Poljanici tada sam sebe izdržavao i svoju porodicu, kad je morao da kupuje samo retke proizvode, koje u svom selu ili Poljanici nije mogao da proizvede. Pošto je ovo vrlo obiman posao, zamolio bih urednike i ostale članove foruma da se izjasne, hoće li mi pomagati u tome, jer sigurno ima nečega što ću preskočiti, čega se najbolje ne sećam i tome slično. Tako bi smo imali prikaz života u Poljanici u to doba, dakle pre nekih pola veka, a samim tim i ranije, jer unazad i nema bitnih promena. Čak bi da izostavim i postojanje električne struje, da prikaz bude uverljiviji i onakav kako bi mladima a i a i starijima bio zanimljiviji. Možda ćemo iz toga i mi sami izvući neku pouku, sada kada sedimo u toplim sobama, grejemo se na struju ili drugi način, ne pored ognjišta gde se u kotlu kuvale tikve, a kotao visio na verigama, sada kada sedimo pored televizora ili kompjutera, pored telefona i vodimo duge razgovore. Ne bi bilo lepo da makar ovde ne opišemo i slikovito prikažemo ondašnji život, koji je imao svoje dobre i loše osobine, kao i što sadašnji život ima svojeloše i dobre osobine. To bi valjda bila neka od glavnih tema u ovoj rubrici KAKVA JE NEKADA BILA POLJANICA. Ko voli neka izvoli, neka mi se priključi, pisaćemo nekim redosledom koji ću ja pokušati da predložim (prihvatam i drugačije mišljenje), pa kada se prikupe svi postovi, možda bi mogla da se napravi neka objedinjena priča, neka sonda, kako reče čika Ljuba, koju će neko nekada pronaći, i iz nje videti život u Poljanici onakav kakvim se živeo. Do sledećeg javljanja, pozdrav svima.
P.S Lično mislim da je nešto ovako i neophodno.
Aca BPU
Aca BPU
Admin

Broj poruka : 296
Godina : 58
Локација : Avala, Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu